ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

40 tydzień ciąży to koniec ciąży i rozwoju dziecka w łonie matki. Poród dziecka naturalny lub przez cesarskie cięcie w 40 tygodniu ciąży to poród w terminie.

Rozwój dziecka w 40 tygodniu ciąży


W 40 tygodniu ciąży dziecko jest w pełni gotowe do samodzielnego życia poza organizmem matki.

W momencie urodzenia się dziecka jego mózg stanowi 60% wagi mózgu dorosłego człowieka.

Przed porodem łożysko dostarczało dziecku tlen i odprowadzało dwutlenek węgla. Po porodzie dziecko musi już oddychać bez pomocy łożyska. Przez pierwszych kilka dni życia dziecko może oddychać nieregularnie.

Wygląd dziecka w 40 tygodniu ciąży


W 40 tygodniu ciąży dziecko ma około 37 cm długości od czubka głowy do pośladów, a waży przeciętnie około 3,5 kg. Po urodzeniu dziecko może się już wyprostować i długość dziecka mierzona od czubka głowy do końca nóżek wyniesie około 50 cm.

Objawy w 40 tygodniu ciąży poród


Wraz z upływem 40 tygodnia ciąży mija przewidywany termin porodu, ale tylko około 5% kobiet rodzi dzieci w przewidywanym terminie. Pozostałe kobiety rodzą dzieci tuż przed terminem porodu lub po terminie porodu, do 42 tygodnia ciąży. W związku z tym dziecko może urodzić się nawet w 42 tygodniu ciąży.

Najpóźniej 10 dni po przewidywanym terminie porodu lekarz wywołuje poród.

Przebieg porodu uzależniony jest między innymi od położenia dziecka, budowy narządów rodnych kobiety, siły skurczów porodowych. Poród może przebiegać w sposób prawidłowy - poród naturalny lub poprzez cesarskie cięcie.

Poród przez cesarskie cięcie stosuje się najczęściej, gdy:
  • dziecko jest za duże w stosunku do kanału rodnego matki
  • położenie dziecka uniemożliwia poród w sposób naturalny np. położenie poprzeczne, skośne
  • kobieta boryka się z problemami zdrowotnymi np. duża wada wzroku, choroby układu krążenia

Poród  dziecka dzieli się na 3 etapy porodu:


  • pierwszy etap porodu – początek porodu, rozpoczyna się od występowania regularnych skurczów macicy oraz rozwierania szyjki macicy do pełnego rozwarcia, czyli 10 cm. Przy narodzinach pierwszego dziecka pierwszy etap porodu trwa od 10 do 12 godzin. Jest to najdłuższy etap porodu.


  • drugi etap porodu trwa od pełnego rozwarcia szyjki macicy do urodzenia dziecka. Skurcze porodowe w tej fazie porodu nazywane są skurczami partymi. Przy rodzeniu pierwszego dziecka drugi etap porodu trwa około godziny. Następne dzieci rodzą się szybciej. Skurcze porodowe w drugim etapie porodu trwają około minuty i występują co 5 minut.


  • trzeci etap porodu trwa od urodzenia dziecka do urodzenia łożyska oraz błon płodowych, które otaczały dziecko w łonie matki. Trzeci etap porodu trwa od 10 minut do godziny czasu.

Zalecenia w 40 tygodniu ciąży


Do szpitala należy się udać, gdy zaczną odchodzić wody płodowe lub pojawią się regularne skurcze macicy, czyli skurcze porodowe.


Zobacz także artykuły: o porodzie i artykuły o porodzie


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Trzeciego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści