ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Etapy porodu

Etapy porodu naturalnego można podzielić na 3 etapy - okresy porodowe: rozwierania szyjki macicy, wydalania rodzenia dziecka i łożyska i okres poporodowy.

Pierwszy etap porodu - okres rozwierania szyjki macicy


Pierwszy etap porodu rozpoczyna się w momencie wystąpienia regularnych skurczów macicy. Są to skurcze rozwierające szyjkę macicy. Pierwszy etap porodu kończy się w momencie maksymalnego rozwarcia szyjki macicy, czyli kiedy szyjka macicy rozewrze się do około 10 cm.

Czas trwania pierwszego etapu porodu zależy w dużym stopniu od organizmu kobiety. W przypadku porodu pierwszego dziecka czas trwania etapu rozwierania szyjki macicy wynosi od około 9 do 15 godzin. U kobiet rodzących po raz kolejny szyjka macicy rozwiera się szybciej i czas pierwszego etapu porodu wynosi około 6 do 9 godzin.

Pierwszy etap porodu można podzielić na 3 fazy porodowe różniące się częstością występowania i siłą skurczów macicy oraz stopniem rozwarcia szyjki macicy.

Fazy porodowe pierwszego etapu porodu:
• faza wczesna porodu, inaczej faza utajona
• faza aktywna porodu, inaczej faza przyspieszenia porodu
• faza przejściowa porodu


Faza wczesna porodu


Faza wczesna porodu rozpoczyna się od pojawienia się regularnych skurczów macicy. Skurcze macicy powodują, że szyjka macicy staje się cienka i miękka. We wczesnej fazie porodu rozpoczyna się skracanie szyjki macicy, a potem jej stopniowe rozwieranie.

Kobieta w ciąży może nie zauważyć fazy wczesnej porodu ze względu na to, że skurcze macicy towarzyszą jej już od dawna. Dlatego pierwsza faza porodu określana jest jako faza utajona porodu.

Czas trwania fazy wczesnej porodu wynosi od około 3,5 do około 10 godzin i jest to najdłuższa faza porodu.

We wczesnej fazie porodu skurcze macicy pojawiają się co około 5 minut, a trwają około 30-45 sekund.

Faza wczesna porodu kończy się rozwarciem szyjki macicy na 3-4 cm.

Kobieta w ciąży może odczuwać różne dolegliwości fazy wczesnej porodu świadczące o zbliżającym się porodzie np.: bóle podbrzusza podobne do bólów w trakcie miesiączki, bóle okolicy krzyżowej, problemy żołądkowe, huśtawka nastrojów, biegunka.


Faza aktywna porodu


Faza aktywna porodu rozpoczyna się, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi 3-4 cm, a kończy na rozwarciu 7 cm, czyli na kryzysie siódmego centymetra. W tej fazie porodu następuje przyspieszenie porodu, dlatego bywa nazywaną fazą przyspieszenia porodu.

Kryzys siódmego centymetra to moment, kiedy kobieta jest już u kresu sił i jest przekonana, że nie poradzi sobie z dalszym porodem. Wtedy najczęściej rodząca prosi o znieczulenie lub o wykonanie zabiegu cesarskiego cięcia. Kryzys siódmego centymetra oznacza, że zbliża się pełne rozwarcie szyjki macicy i już niedługo urodzi się dziecko.

W fazie aktywnej porodu skurcze macicy są coraz silniejsze i bardziej bolesne.

Czas trwania fazy aktywnej porodu wynosi od około 2 do około 4 godzin.

W fazie aktywnej porodu skurcze macicy pojawiają się co około 3-4 minut, a trwają około 60-90 sekund.

Faza aktywna porodu, czyli druga faza porodu, charakteryzuje się występowaniem nie tylko bolesnych i silnych skurczów, ale też zmęczeniem, strachem, a nawet podnieceniem na samą myśl o tym, że już niedługo nadejdzie moment kiedy zobaczę swoje dziecko.


Faza przejściowa porodu


Faza przejściowa porodu to trzecia, najtrudniejsza, ale też najkrótsza faza porodu.

Czas trwania fazy przejściowej porodu wynosi około od 0,5 do 1,5 godziny.

Faza przejściowa porodu rozpoczyna się, gdy rozwarcie szyjki macicy osiąga 8 cm, a kończy na rozwarciu 10 cm, czyli na pełnym rozwarciu szyjki macicy.

W fazie przejściowej porodu skurcze macicy mogą się pojawiać co około 2-3 minuty i trwać od 60 do 90 sekund.


Drugi etap porodu - okres wydalania


Drugi etap porodu
to poród właściwy, czyli etap rodzenia się dziecka.

Czas trwania drugiego etapu porodu zależy od tego, który raz kobieta rodzi. W przypadku pierwszego porodu czas trwania drugiego etapu porodu wynosi do około 2 godzin, a podczas kolejnych porodów skraca się do około pół godziny.

Przedłużający się czas trwania drugiego etapu porodu, czyli brak postępu porodu, wskazuje na występowanie powikłań porodowych, których najczęstszą przyczyną są słabe skurcze porodowe niebędące w stanie przepchnąć dziecka przez kanał rodny kobiety.


W przypadku przedłużającego się porodu lekarze mogą spróbować wyciągnąć dziecko za pomocą narzędzi chirurgicznych. W tym momencie poród naturalny się kończy, a zaczyna tzw. poród narzędziowy lub inaczej poród instrumentalny. Dziecko można wyciągnąć za pomocą próżniociągu
poród próżniowy lub kleszczy poród kleszczowy. Jeśli te metody porodu narzędziowego nie przynoszą rezultatu lub byłyby niebezpieczne dla zdrowia dziecka to wykonuje się cesarskie cięcie. Jest to tzw. nagłe cesarskie cięcie.

Początek drugiego etapu porodu rozpoczyna się w momencie maksymalnego rozwarcia szyjki macicy na 10 cm, a drugi etap porodu kończy się przyjściem na świat dziecka. Jest to najtrudniejszy etap porodu wymagający ogromnego wysiłku od rodzącej kobiety. Rodząca kobieta na tym etapie porodu ma bardzo silne skurcze macicy powodowane maksymalnym rozwarciem szyjki macicy.

Skurcze macicy w drugim etapie porodu występują co około 3-5 minut i trwają około minuty.

W pewnym momencie porodu w wyniku przesuwania się dziecka w kierunku kanału rodnego dziecko zaczyna naciskać na mięśnie w okolicach krocza, co rodząca kobieta odczuwa jako ucisk na pęcherz moczowy i odbytnicę. W wyniku tego nacisku pojawiają się skurcze parte. Skurcze parte wywołują w kobiecie potrzebę parcia, czyli napinania mięśni brzucha. Skurcze parte trwają około 1-1,5 minuty i pojawiają się co 2 do 5 minut.  

Przeć można dopiero wtedy, gdy lekarz lub położna na to pozwolą.

Prawidłowe oddychanie w trakcie porodu łagodzi ból porodowy oraz przyspiesza poród. Należy zsynchronizować oddychanie ze skurczami macicy ponieważ ułatwia to parcie.

Istnieją różne techniki oddychania podczas kolejnych etapów porodu, które można poznać podczas zajęć w szkole rodzenia.

Sposób oddychania ułatwiający parcie - Tuż przed skurczem macicy kobieta powinna powoli wykonać wdech nosem, a potem powoli wydech przez lekko otwarte usta. W momencie rozpoczynania się skurczu macicy należy wykonać wdech i wydech oraz jednocześnie rozluźnić mięśnie krocza. W czasie skurczu macicy należy zaczerpnąć powietrze nosem, zatrzymać powietrze i przeć napinając mięśnie brzucha.

Podczas parcia kobieta powinna mieć brodę przyciągniętą do piersi i zamknięte oczy. Zamknięcie oczu podczas parcia jest konieczne ze względu na możliwość pęknięcia naczynek krwionośnych w oczach w wyniku dużego wysiłku w momencie parcia.

Podczas parcia rodząca kobieta może odczuwać bóle porodowe w okolicach krzyża oraz odbytu. Są to tzw. bóle parte.

W drugim okresie porodu może wystąpić konieczność nacięcia krocza. Nacięcie krocza ma na celu ułatwić dziecku przejście przez pochwę i zapobiec pęknięciu krocza. Lekarze często podejmują decyzje o nacięciu krocza bardziej profilaktycznie niż ze względu na wskazania medyczne do nacięcia krocza podczas porodu.

Jeżeli poród przebiega bez znieczulenia to miejsce nacięcia krocza zostanie znieczulone miejscowo. Ponowne znieczulenie zostanie zastosowane przed zszyciem krocza.

Cięcie krocza wykonywane jest podczas szczytu skurczu w kierunku od pochwy w stronę odbytu.    


Najtrudniej jest urodzić główkę dziecka, ale gdy główka dziecka pojawi się już na świecie, to zwykle wystarczy jeszcze jeden silny skurcz podczas, którego pozostała cześć dziecka zostanie wypchnięta na zewnątrz i pojawi się pierwszy krzyk dziecka.

Pierwszy krzyk dziecka świadczy o rozpoczęciu samodzielnego oddychania.

Po narodzinach dziecko zostaje położone na brzuchu mamy. Dziecko słysząc znajome bicie serca matki szybciej się uspokaja.

Po przyjściu dziecka na świat nadchodzi czas przecięcia pępowiny. Przecięcie pępowiny to początek samodzielnego życia dziecka i nowy etap w życiu kobiety
macierzyństwo.

Pępowinę przed odcięciem zaciska się w dwóch miejscach, a następnie przecina nożyczkami chirurgicznymi w odległości około 3-4 cm od brzucha dziecka. Końcówkę pępowiny pozostałą przy brzuchu dziecka zawiązuje się i w ten sposób powstaje pępek. Przecięcie pępowiny nie jest bolesne dla dziecka.

Pępowinę może przeciąć, oprócz lekarza czy położnej, także ojciec dziecka jeśli poród odbywał się jako poród rodzinny, czyli z udziałem obojga rodziców.


Trzeci etap porodu - okres łożyskowy


Trzeci etap porodu
rozpoczyna się tuż po narodzinach dziecka i trwa około 15 do 30 minut. Trzeci etap porodu to poród łożyska i wydalenie pozostałego popłodu.

Popłód to pozostałości po porodzie dziecka, czyli łożysko, błony śluzowe macicy i pępowina.

Jeżeli kobieta nie urodzi całości popłodu to lekarz wykona łyżeczkowanie macicy.

Ostatni etap porodu nie jest bolesny. Podczas rodzenia się łożyska występują skurcze macicy, ale są bardzo delikatne. Skurcze macicy na tym etapie porodu są spowodowane obkurczaniem się macicy po wydaleniu z niej dziecka.

Poród kończy zszycie krocza, jeśli było nacinane w trakcie porodu.

Rana po nacięciu krocza wymaga szczególnej pielęgnacji. O tym jak należy pielęgnować ranę po nacięciu krocza szczegółowo poinformuje lekarz.

Etap poporodowy – wczesny okres poporodowy


Etap poporodowy, nazywany czasem czwartym etapem porodu, to okres, w którym młoda mama będzie miała możliwość przytulenia swojego dziecka oraz czas pierwszego karmienia piersią. Pierwszy kontakt matki z dzieckiem po porodzie może zostać przerwany w przypadku wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia matki lub noworodka.

Ostatni etap kończący okres porodu trwa do około 2 godzin. W tym czasie, zaraz po porodzie, lekarze obserwują i monitorują stan zdrowia kobiety po porodzie i nowo narodzonego dziecka. Obserwacja poporodowa ma na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości zdrowotnych, które mogą się ujawnić zaraz po porodzie. Jeżeli podczas porodu wystąpiły jakieś komplikacje porodowe to okres obserwacji po porodzie może zostać wydłużony.


Zobacz inne artykuły związane z porodem

Wróć do spisu treści