ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

28 tydzień ciąży to rozwój zwojów i bruzd w mózgu dziecka oraz pierwsze sny dziecka. W 28 tygodniu ciąży może pojawić się dolegliwość: drętwienie rąk i nóg.

Rozwój dziecka w 28 tygodniu ciąży


Dziecko intensywnie rośnie i trochę mniej się może poruszać niż dotychczas ze względu na coraz mniej miejsca w wodach płodowych.

Ciało dziecka powoli się zaokrągla wskutek zwiększającej się ilości tkanki tłuszczowej. Meszek płodowy zaczyna zanikać, zostanie go trochę na ramionach i szyi. Skóra dziecka nadal jest pokryta mazią płodową.

Głowa dziecka jest coraz bardziej proporcjonalna względem pozostałej części ciała.

Włosy z każdym tygodniem są coraz dłuższe.

Mózg dziecka powiększa się, a na jego powierzchni zaczynają się tworzyć bruzdy oraz zwoje. Dziecko może miewać już sny.

W płucach wykształciła się większość małych oskrzeli i pęcherzyków płucnych.

Jądra chłopczyka być może przesunęły się już na właściwe miejsce.

Organizm dziewczynki przygotowuje do funkcjonalności układ rozrodczy.

W jajnikach dziewczynki zaczynają zanikać pierwotne komórki jajowe. Pozostanie około 400-500 komórek, z których powstaną właściwe komórki jajowe.

Wygląd dziecka w 28 tygodniu ciąży


W 28 tygodniu ciąży dziecko ma około 25 cm długości, a waży około 1,1 kg.

Objawy w 28 tygodniu ciąży


Dno macicy znajduje się 8 cm nad pępkiem i mocno uciska przeponę powodując problemy z oddychaniem.

W ciąży często się zdarza drętwienie rąk i nóg. Problem znika kilka dni po porodzie. Przyczyną drętwienia rąk i nóg w ciąży jest prawdopodobnie obrzęk związany z nadmiarem płynów w organizmie. Obrzęk naciska na zakończenia nerwowe rąk i nóg. Jeżeli jest to tylko możliwe to należy siedzieć z uniesionymi nogami.

Włosy mogą być teraz piękne i gęste. Włosów na głowie nie przybywa, po prostu mniej ich teraz wypada. Po porodzie włosy powrócą do normy.

Skurcze Braxtona-Hicksa mogą coraz częściej towarzyszyć kobiecie. Skurcze są bardzo łagodne oraz występują nieregularnie. Nie są początkiem porodu, ale przygotowują macicę do porodu. Skurcze Braxtona-Hicksa może wywołać współżycie seksualne.

Przyszła mama nie powinna mieć już od dawna nudności, ale może mieć ciągle problem z niestrawnością, bądź zgagą.

Zalecenia w 28 tygodniu ciąży


W ciąży mogą śnić się sny inne niż przed ciążą: obfitujące w seks, mówiące zwierzęta czy ogromne budynki. Powodem takich snów w ciąży jest hormon progesteron, lęk związany z ciążą, bądź zakłócenie fazy snu Rem bardzo częstymi nocnymi wypadami do toalety. Na jakość snu w ciąży ma wpływ to co kobieta je i pije podczas ostatniego posiłku. Prościej zasypia się po wypiciu szklanki ciepłego mleka oraz po zjedzeniu węglowodanów np. chleba.


Zobacz także kolejny: 29 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Trzeciego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści