ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

30 tydzień ciąży to dziecko w pozycji embrionalnej. W 30 tygodniu ciąży mogą pojawić się rozstępy. Na rozstępy w ciąży narażona jest skóra na: brzuchu, biodrach, pośladkach i piersiach.

Rozwój dziecka w 30 tygodniu ciąży


W 30 tygodniu ciąży organizm kobiety poprzez łożysko przekazał dziecku przeciwciała, które trochę uodpornią jego organizm na choroby. Poprzez karmienie piersią kobieta również przekazuje przeciwciała dziecku.

Szkielet dziecka jeszcze twardnieje. Mózg i płuca nadal się rozwijają.

Skóra dziecka jest już gładka, ale cały czas pokryta mazią płodową. Pod skórą z każdym tygodniem powiększa się tkanka tłuszczowa.

Dziecko ma wykształcony węch, dzięki któremu zapamiętuje zapachy, szczególnie zapach swojej mamy. Zapach ten rozpozna po narodzinach.

Dziecko ma coraz ciaśniej w worku owodniowym, dlatego też zajmuje pozycję embrionalną. Pozycja embrionalna to skrzyżowane rączki i podkurczone nóżki.

Dziecko może często ssać kciuk lub palce. W związku z czym może urodzić się z pęcherzykami na palcach od ssania.

Kobieta dotykając swój brzuch może wyczuć poszczególne części ciała ruszającego się w nim dziecka. Największa aktywność większości dzieci przypada na okolice północy. Nocna aktywność dziecka może się jeszcze długo utrzymywać po porodzie.

Szansa na przeżycie urodzonego dziecka w 30 tygodniu ciąży wynosi powyżej 95%.

Wygląd dziecka w 30 tygodniu ciąży


W 30 tygodniu ciąży dziecko ma około 27 cm długości, a waży około 1,4 kg.

Objawy w 30 tygodniu ciąży


Rozstępy w ciąży to dość częsta dolegliwość w ciąży. Na rozstępy w ciąży szczególnie podatne są: brzuch, biodra, pośladki oraz piersi. Skóra w tych miejscach powinna być szczególnie zadbana w przypadku, gdy mama kobiety ciężarnej też miała problemy z rozstępami.

Sposób na rozstępy w ciąży to nawilżanie skóry przez cały okres ciąży.
Nawilżanie uelastycznia skórę i staje się przez to mniej podatna na rozstępy. W sklepach i aptekach dostępne są też preparaty na rozstępy dla kobiet w ciąży.

Nadal może dokuczać swędząca skóra brzucha.

Powiększający się brzuszek (około 1 cm tygodniowo) powoduje, że kobieta jest coraz bardziej niezdarna. Pojawiają się problemy z wykonaniem zwykłych codziennych czynności, np. z wchodzeniem do wanny i z niej wychodzeniem.

Kobieta może odczuwać ciągłe zmęczenie: z powodu dużego brzuszka utrudniającego poruszanie się i spanie. Zmęczenia nie wolno ignorować. Jak tylko to jest możliwe to kobieta powinna odpoczywać.

Szybkie wykonywanie codziennych czynności męczy organizm kobiety w ciąży, pojawia się wtedy zadyszka, gdyż płuca muszą pobierać o 20% więcej tlenu niż przed ciążą ze względu na dziecko, więcej też muszą wydychać dwutlenku węgla.

Charakterystyczny dla tego okresu ciąży jest też brak energii.

Zalecenia w 30 tygodniu ciąży


Nie należy zapominać o ćwiczeniach mięśni Kegla, które polegają na zaciskaniu mięśni pochwy oraz odbytu na około 10 sekund. Regularnie wykonywane ćwiczenia mięśni Kegla pozwolą wzmocnić mięśnie dna miednicy i ułatwić w ten sposób poród.


Zobacz także kolejny: 31 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Trzeciego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści