ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

38 tydzień ciąży - dziecko przygotowuje się do porodu możliwego w tym tygodniu. Objawy zbliżającego się porodu: pęknięcie błon płodowych i odejście wód płodowych.

Rozwój dziecka w 38 tygodniu ciąży


Organizm dziecka cały czas produkuje surfaktant zapobiegający sklejaniu się pęcherzyków płucnych po porodzie, dzięki czemu dziecko będzie oddychało samodzielnie.

Nadal odkłada się tkanka tłuszczowa pod skórą dziecka powodująca powstawanie fałdek na ciele dziecka.

Dziecko zbudowane jest z 300 kości, a dorosły człowiek ma ich 206. Część kości dziecka zrośnie się dopiero po porodzie. Po porodzie na głowie dziecka występuje ciemiączko: tylne, przednie, boczne. Ciemiączka są to niezrośnięte kości czaszki, które zrosną się między 9 a 18 miesiącem życia dziecka. Ciemiączka ułatwiają przejście główki dziecka przez kanał rodny kobiety podczas porodu.

Większość dzieci przed porodem ułożona jest w pozycji główkowej i pozycji embrionalnej.

Dziecko ma bardzo mało miejsca, ale próbuje się przeciągać i cały czas przygotowuje się do porodu. Jeżeli teraz zacząłby się poród to byłby to poród o czasie. W 38 tygodniu ciąży ciążę nazywa się „ciążą donoszoną”.

Podczas porodu dziecko musi przejść przez bardzo wąski korytarz
miednicę kobiety. Główka jest najczęściej największą częścią ciała dziecka. Jeżeli ona przejdzie przez drogi rodne kobiety, to przejdzie i reszta ciała dziecka.

Przejście dziecka przez drogi rodne kobiety podczas porodu ułatwia:
  • główka dziecka dostosowująca się do kanału rodnego kobiety
  • rozluźnione stawy miednicy
  • skurcze macicy

Wygląd dziecka w 38 tygodniu ciąży


W 38 tygodniu ciąży dziecko ma około 35 cm długości, a waży około 3,1 kg. Na tym etapie ciąży waga dzieci może być różna, bowiem waga danego dziecka jest uzależniona od indywidualnych uwarunkowań genetycznych jego rodziców.

Objawy w 38 tygodniu ciąży


Poród może wystąpić w 38 tygodniu ciąży. Pierwsze objawy zbliżającego się porodu: pojawienie się czopu śluzowego, który przez całą ciążę zamykał wejście do szyjki macicy chroniąc ciążę przed infekcjami oraz duże zmęczenie.

Kolejnym objawem zbliżającego się porodu jest pęknięcie błon płodowych. Pojawi się wtedy powolnie lub nagłe odpływanie płynu owodniowego czyli odejście wód płodowych. Jeżeli płyn owodniowy ma kolor ciemnozielony oznacza to, że dziecko wydaliło smółkę.

Poród zwykle rozpoczyna się po 24 godzinach od pęknięcia błon płodowych. Jeżeli poród nie nastąpi w ciągu 48 godzin, to lekarze go wywołują.

Objawy porodu. Poród rozpoczyna się, gdy skurcze porodowe są:
  • regularne, czyli występują np. co 5-10 minut
  • trwają od 30 do 70 sekund i nasilają się
  • są dużo silniejsze, gdy kobieta zaczyna się ruszać
  • występują więcej niż 5 razy w ciągu godziny

Zalecenia w 38 tygodniu ciąży


Organizm kobiety w ciąży potrzebuje teraz bardzo dużo odpoczynku. Końcówkę ciąży najlepiej wykorzystać na odpoczynek i wysypianie się, bo po porodzie będzie to już trudne do wykonania.


Zobacz także kolejny: 39 tydzień ciąży i artykuły o porodzie


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Trzeciego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści