ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

35 tydzień ciąży w jelitach dziecka zbiera się smółka. W 35 tygodniu ciąży należy ograniczyć aktywność fizyczną, ponieważ może wywołać przedwczesny poród.

Rozwój dziecka w 35 tygodniu ciąży


Wszystkie organy wewnętrzne przygotowane są do funkcjonowania, oprócz płuc, które potrzebują jeszcze paru tygodni, aby były w pełni rozwinięte.

Pełny rozwój płuc dziecka jest niezbędny do w pełni samodzielnego oddychania.

Powiększa się warstwa tłuszczu pod skórą dziecka, szczególnie na ramionach.

Mazi płodowej pokrywającej całe ciało dziecka ubywa i w tym tygodniu będą nią pokryte tylko plecy dziecka.

Dziecko bardzo emocjonalnie reaguje na dźwięki. Hałas powoduje u dziecka gwałtowne ruchy.

Dziecko porusza się już w ten sam sposób, jak to będzie miało miejsce po porodzie.

Dziecko połyka dużo wód płodowych i wydala dużo moczu. Łożysko wychwytuje produkty przemiany materii z moczu i przenosi je do nerek kobiety.

W jelitach dziecka zbiera się gęsta, lepka i ciemnozielona smółka. Smółka tworzy się między innymi ze śluzu, żółci, martwych komórek i substancji tłuszczowych. Smółkę dziecko wydali po porodzie. Smółki nie powinno być w wodach płodowych. Obecność smółki w wodach płodowych wskazuje na niedotlenienie dziecka. W takim przypadku często lekarz przyśpiesza poród.

Wygląd dziecka w 35 tygodniu ciąży


W 35 tygodniu ciąży dziecko ma około 33 cm długości, a waży około 2,5 kg.

Objawy w 35 tygodniu ciąży


Ostatnie tygodnie ciąży są bardzo uciążliwe dla kobiety.

W 35 tygodniu ciąży macica kobiety w ciąży (bez dziecka) waży o kilogram więcej niż macica kobiety niebędącej w ciąży. Macica wypełnia niemal cały brzuch kobiety.

Dno macicy położone jest bardzo wysoko, bo 15 cm nad pępkiem, co utrudnia oddychanie i uciska żołądek. Uciskany żołądek nie jest w stanie poradzić sobie z większymi porcjami jedzenia, dlatego też w tym czasie należy jeść częste i niewielkie posiłki.


Ciężar macicy powoduje bóle kręgosłupa. Może również występować dość silny ucisk w dolnej części brzucha ze względu na zwiększony nacisk dziecka na dolną część macicy.

Skóra na brzuchu jest tak rozciągnięta, że powoduje to uwypuklenie pępka. U niektórych kobiet w ciąży wypukły pępek jest bardzo widoczny.

Zalecenia w 35 tygodniu ciąży


35 tydzień ciąży to właściwy czas na przygotowanie torby z niezbędnymi rzeczami do szpitala. Pozostało kilka tygodni do wyznaczonego terminu porodu, ale dziecko może urodzić się wcześniej.

W ostatnich tygodniach ciąży należy ograniczyć aktywność fizyczną. Wskazany jest odpoczynek, aby nie doszło do przedwczesnego porodu.

Podnoszenie ciężkich przedmiotów lub długo trwające unoszenie rąk np. przy wieszaniu firanek może wywołać skurcze i przedwczesny poród.

Objawy przedwczesnego porodu: skurcze, ból w podbrzuszu podobny do bólu występującego podczas miesiączki, powolne wypływanie płynu owodniowego, upławy z krwią, być może nudności oraz biegunka. W przypadku tego typu objawów należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala.


Zobacz także kolejny: 36 tydzień ciąży i artykuły o porodzie


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Trzeciego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści