ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Płodność po porodzie

Płodność po porodzie powraca w okresie kilku do kilkunastu tygodni od dnia porodu. Na powrót płodności po porodzie wpływa okres i sposób karmienia
dziecka.

Okres naturalnej niepłodności po porodzie


Naturalna niepłodność po porodzie wynika z faktu, że organizm kobiety po porodzie potrzebuje paru tygodni na regenerację i powrót cyklu miesiączkowego, czyli procesów fizjologicznych odpowiedzialnych za płodność.

Czas trwania okresu niepłodności poporodowej:

  • około 4 tygodni – u kobiety niekarmiącej piersią lub tylko częściowo karmiącej piersią
  • do około 12 tygodni – u kobiety prawidłowo karmiącej piersią (niepłodność laktacyjna)

Na czas trwania niepłodności poporodowej, oprócz sposobu karmienia dziecka, wpływa także stan zdrowia kobiety, dieta oraz cechy odziedziczone. Dlatego moment powrotu płodności po porodzie jest indywidualną cechą każdej kobiety.

Karmienie piersią a płodność


Płodność w czasie karmienia piersią jest blokowana przez wysoki poziom prolaktyny. Prolaktyna to hormon, którego poziom wpływa na proces owulacji, a tym samym na płodność kobiety. Wzrost poziomu prolaktyny po porodzie spowodowany jest ssaniem piersi przez dziecko.

Wysoki poziom prolaktyny blokuje wydzielanie hormonu FSH, który jest odpowiedzialny za dojrzewanie pęcherzyków Graafa z komórkami jajowymi. W wyniku tego nie występuje owulacja, czyli kobieta jest niepłodna.

Niepłodność wynikająca z karmienia dziecka piersią to tzw. niepłodność laktacyjna. Okres niepłodności laktacyjnej trwa około 12 tygodni pod warunkiem pełnego karmienia dziecka piersią.

Pełne karmienie piersią występuje, gdy spełnione są wszystkie poniższe warunki:

  • dziecko karmione jest tylko piersią
  • liczba karmień to co najmniej 5-6 razy na dobę
  • przerwy między kamieniami nie są dłuższe niż 6-7 godzin
  • całkowity czas karmienia nie może być krótszy niż 100 minut w ciągu doby

Mimo pełnego karmienia dziecka piersią niepłodność laktacyjna nie może być traktowana jako pewna metoda antykoncepcyjna, ponieważ nie zabezpiecza w 100% przed zajściem w ciążę. Spowodowane jest to tym, że poziom prolaktyny, mimo karmienia piersią, może nagle obniżyć się z różnych powodów np. zmiany diety, trybu życia, czynników genetycznych.

W przypadku niespełnienia któregokolwiek z warunków pełnego karmienia piersią ma miejsce karmienie niepełne, które powoduje spadek poziomu prolaktyny. Spadek poziomu prolaktyny może odblokować zatrzymany proces owulacji i mimo karmienia piersią zajście w ciążę stanie się możliwe.

Przy niepełnym karmieniu piersią, czyli przy dokarmianiu dziecka mlekiem modyfikowanym lub karmieniu wyłącznie mlekiem modyfikowanym, płodność kobiety może powrócić już nawet po około 4 tygodniach od dnia porodu.

Pierwsza miesiączka po porodzie a płodność


Powrót miesiączki po porodzie nie zawsze oznacza powrót płodności, ponieważ pierwsze cykle miesiączkowe po porodzie mogą być bezowulacyjne oraz nieregularne. Spowodowane jest to niewłaściwym poziomem hormonów w organizmie kobiety, gdyż organizm kobiety po okresie ciąży potrzebuje trochę czasu, aby poziomy hormonów powróciły do wartości sprzed ciąży.

Nie można określić dokładnej daty powrotu miesiączki po porodzie, ponieważ zależy to od organizmu danej kobiety.

Jeżeli kobieta nie karmi dziecka piersią to pierwsza miesiączka po porodzie powinna pojawić się około 6
8 tygodni po porodzie, czyli owulacja może, ale nie musi, wystąpić około 2 tygodni wcześniej.

Pierwsza miesiączka po porodzie u kobiety karmiącej piersią może pojawić się dopiero po ograniczeniu lub zakończeniu karmienia piersią. Wcześniejsze pojawienie się miesiączki u kobiety karmiącej piersią nie ma żadnego wpływu na laktację.

Miesiączka po urodzeniu dziecka może się różnić od tej sprzed ciąży. Krwawienia miesiączkowe mogą być mniej lub bardziej obfite, a sama miesiączka mniej bolesna.


Zobacz inne artykuły związane z porodem

Wróć do spisu treści