ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Jak radzić sobie z bólem w trakcie porodu?

Jak radzić sobie z bólem w trakcie porodu – można złagodzić ból porodowy stosując naturalne metody łagodzenia bólu porodowego. Sposoby na ból porodowy to także farmakologiczne środki uśmierzające ból i znieczulenie zewnątrzoponowe.

Sposoby na ból porodowy


Pozytywne myślenie przed porodem oraz w trakcie porodu to najlepszy sposób na ból porodowy i połowa sukcesu w radzeniu sobie z bólem podczas porodu. Brak stresu to rozluźnione ciało, które lepiej znosi dolegliwości bólowe. Obecność bliskiej osoby podczas porodu także pozwoli łatwiej znieść ból towarzyszący porodowi.

Ponadto ból porodowy można spróbować zmniejszyć stosując niefarmakologiczne, czyli naturalne metody łagodzenia bólu porodowego.


Naturalne sposoby łagodzenia bólu związanego z porodem nie mają skutków ubocznych, a do ich zastosowania nie jest potrzebna żadna specjalistyczna aparatura. Naturalne metody nie zaburzają porodu siłami natury oraz nie są szkodliwe dla matki i dla dziecka. Naturalne metody łagodzenia bólu pomogą kobiecie pozbyć się lęku i zmęczenia w trakcie porodu.

Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego:

  • wydawanie dźwięków
  • metoda TENS
  • masaż
  • spacerowanie
  • odpowiednia pozycja porodowa
  • prawidłowe oddychanie
  • kąpiel w ciepłej wodzie
  • okłady na bolące miejsca
  • aromatoterapia
  • słuchanie ulubionej muzyki

Jeśli naturalne metody łagodzenia bólu nie przynoszą rezultatu można zastosować farmakologiczne środki uśmierzania bólu, np. Entonox, petydynę lub znieczulenie zewnątrzoponowe.

Wydawanie dźwięków w trakcie porodu a ból porodowy


Wydawanie dźwięków lub krzyk w trakcie porodu rozluźnia ciało rodzącej kobiety, szczególnie mięśnie krocza, co osłabia ból krocza i dodaje sił do dalszego wysiłku. Wydawanie dźwięków podczas porodu powoduje też szybsze rozwieranie się szyjki macicy, a tym samym skraca czas porodu.

Hamowanie się przed wydawaniem dźwięków, bądź krzykiem w trakcie porodu powoduje, że ciało jest napięte, co tylko wzmaga ból porodowy.

Metoda TENS w trakcie porodu


W niektórych szpitalach do łagodzenia bólu podczas porodu jest stosowana metoda TENS, czyli przezskórna elektryczna stymulacja nerwów odpowiedzialnych za ból.

Metoda TENS polega na umieszczeniu na plecach rodzącej kobiety, wzdłuż jej kręgosłupa, w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, elektrod, przez które przepływa prąd o bardzo niskim natężeniu i małej częstotliwości.

Prąd drażni zakończenia nerwów czuciowych znajdujących się na skórze w okolicy miejsca bólu, co powoduje, że sygnał przesyłany do mózgu z nerwów bólowych umieszczonych pod skórą, w miejscu bólu, zostaje zakłócony. Do mózgu dociera zawsze jeden, silniejszy impuls z miejsca bólu. Impuls wysyłany z podrażnionego nerwu za pomocą urządzenia TENS jest silniejszy niż impuls z miejsca bólu, dlatego mózg nie odbiera sygnału o bólu.

Do mózgu rodzacej kobiety dociera tylko sygnał wygenerowany przez urządzenie TENS, który po przetworzeniu przez mózg, rodząca kobieta czuje jako mrowienie w okolicach umieszczenia elektrod. Elektryczna stymulacja nerwów zwiększa wydzielanie endorfin, które dodatkowo zmniejszają odczuwany ból podczas porodu.

Metoda TENS najczęściej wykorzystywana jest na początku porodu, wtedy też skutecznie potrafi zlikwidować lub zmniejszyć ból porodowy.

Aparat TENS nie może być wykorzystany podczas porodu w przypadku monitorowania tętna płodu za pomocą urządzenia KTG.

Łagodzenie bólu porodowego za pomocą metody TENS coraz częściej stosowane jest w polskich szpitalach.

Urządzenia TENS można tez kupić lub wypożyczyć przez Internet.

Masaż podczas porodu a ból porodowy


Masaż podczas porodu: relaksuje, rozluźnia mięśnie, zmniejsza ciśnienie krwi, poprawia krążenie krwi oraz pobudza organizm do wydzielania endorfin
hormonów, które uśmierzają ból i poprawiają humor. Masaż wykonywany podczas porodu może zmniejszyć nie tylko ból, ale także może spowodować, że poród będzie trwał krócej oraz pomaga pozbyć się niepokoju, jakiego doświadcza rodząca kobieta w związku z trwającym porodem.

Sposób wykonywania masażu w trakcie porodu powinien zależeć od rodzącej kobiety, gdyż ona najlepiej wie jakiego masażu, o jakiej sile i w jakim miejscu potrzebuje w danej chwili porodu. Najczęściej masowane podczas porodu będą plecy przyszłej mamy w okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

Do masażu podczas porodu można wykorzystać olejki aromatyczne (zapachowe). Osoba masująca powinna mieć ciepłe ręce, a kobieta rodząca powinna przybrać najodpowiedniejszą dla niej pozycję.

Sposoby wykonywania masażu podczas porodu można poznać w szkole rodzenia.

Spacerowanie podczas porodu a ból porodowy


Spacerowanie (o ile jest to możliwe) między skurczami w trakcie pierwszego etapu porodu może przyśpieszyć poród i zmniejszyć ból odczuwany podczas skurczów macicy. Podczas chodzenia ciało kobiety rozluźnia się i poprawia się krążenie krwi.

Pozycja porodowa a ból podczas porodu


Odpowiednia pozycja w trakcie porodu zmniejsza ból odczuwany podczas porodu. Każda rodząca kobieta powinna przyjąć podczas porodu pozycję, która będzie dla niej wygodna i w której będzie najmniej odczuwała bóle porodowe.

Skurcze porodowe najbardziej bolą w pozycji leżącej na plecach.

Jeżeli w szpitalu są dostępne: piłka, lina, worek sako, drabinka, materac, wanna, krzesło porodowe to można z nich korzystać, aby przyjąć wygodną dla siebie pozycję do porodu.

Oddychanie podczas porodu a ból porodowy


Prawidłowe oddychanie podczas porodu
pomaga łagodzić ból porodowy, ułatwia parcie oraz dotlenia rodzącą kobietę i dziecko. Oddech podczas porodu powinien być zsynchronizowany ze skurczami macicy oraz skurczami partymi.

Nieprawidłowe oddychanie podczas porodu, czyli za głębokie i za szybkie powoduje dostarczenie nadmiernej ilości tlenu do organizmu rodzącej kobiety, co może doprowadzić do hiperwentylacji, czyli szoku tlenowego organizmu. Objawy hiperwentylacji podczas porodu: przyspieszone bicie serca, zaburzenia widzenia, uczucie mrowienia w ciele, ból głowy, otępienie. Hiperwentylacja podczas porodu może być groźna dla zdrowia rodzącej kobiety i dziecka.

Właściwy oddech w trakcie porodu jest bardzo ważny, dlatego warto zapisać się do szkoły rodzenia, gdzie na zajęciach można się nauczyć jak w prawidłowy sposób oddychać podczas każdego etapu porodu.

Ciepła woda a ból podczas porodu


Ciepła kąpiel lub ciepły prysznic zwłaszcza na początku porodu rozluźnia mięśnie, przez co zmniejsza się ból porodowy. Ponadto ciepła woda relaksuje i koi nerwy, co daje uczucie wewnętrznego spokoju.

Okłady a ból podczas porodu


Ból pleców lub ból brzucha podczas porodu można złagodzić okładami z ręczników zamoczonych w ciepłej wodzie. Okłady stosowane w trakcie porodu na bolące miejsce dają wyraźną ulgę i odprężają rodzącą kobietę.

Gaz rozweselający a ból porodowy


W wielu szpitalach do łagodzenia bólu porodowego stosuje się gaz rozweselający, tzw.gaz medyczny ENTONOX. Gaz rozweselający to mieszanina podtlenku azotu i tlenu.

ENTOX łagodzi ból porodowy oraz odpręża i poprawia nastrój podczas porodu.

Kobieta rodząca samodzielnie dawkuje sobie gaz rozweselający wdychając go przez nałożoną na twarz maskę lub przez ustnik.

Stosowanie gazu rozweselającego podczas porodu jest bezpieczne dla rodzącej kobiety oraz dziecka i nie wpływa na przebieg porodu.


Zobacz inne artykuły związane z porodem

Wróć do spisu treści