ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Miesiączka - Okres

Miesiączka (okres)- krwawienie miesiączkowe z pochwy występujące co około 28 dni. Pierwsza miesiączka (pierwszy okres) to początek cykli miesiączkowych - okres płodności kobiety.

Dlaczego kobieta ma miesiączkę (okres)?


Przyczyną występowania miesiączki (okresu) jest niezapłodnienie komórki jajowej przez plemniki i w wyniku tego konieczność przygotowania endometrium, czyli błony śluzowej macicy, na możliwość zagnieżdżenia się komórki jajowej w kolejnym cyklu miesiączkowym.

Gdy nie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej, to ciałko żółte powstałe z pustego pęcherzyka Graafa (z którego wcześniej uwolniła się komórka jajowa) przestaje wydzielać progesteron - hormon potrzebny do utrzymania ciąży.


Na skutek spadku poziomu progesteronu spada także poziom innych hormonów biorących udział w cyklu miesiączkowym (estrogeny, hormon folikulotropowy FSH, hormon luteinizujący LH) i dochodzi do złuszczania się błony śluzowej macicy (endometrium).


Złuszczona błona śluzowa macicy wraz z niezapłodnioną komórką jajową i pozostałościami po ciałku żółtym jest wydalana w postaci krwawienia z pochwy.


Pierwsza miesiączka - Pierwszy okres


W jakim wieku pojawia się pierwsza miesiączka?


Pierwsza miesiączka
pojawia się między 10 a 16 rokiem życia, ale najczęściej pierwszą miesiączkę dziewczynki mają około 1213 roku życia. Zwykle pierwsza miesiączka pojawia się w podobnym wieku, w jakim miała pierwszą miesiączkę matka dziewczynki. W przypadku braku miesiączki po 16 roku życia należy zgłosić się do ginekologa.

Jakie są objawy pierwszej miesiączki?


Nie ma charakterystycznych objawów jednoznacznie wskazujących, że nadchodzi pierwsza miesiączka. Czasem to może być ból podbrzusza, bóle pleców, bóle piersi, huśtawka nastrojów, ale pierwsza miesiączka na ogół pojawia się nagle, w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego warto się do tego przygotować, nosząc przy sobie podpaskę.


Miesiączka - Okres


Jakie są objawy zbliżającej się miesiączki?


Zbliżającą się miesiączkę u większości kobiet nie sygnalizują żadne objawy. Niektóre kobiety odczuwają napięcie przedmiesiączkowe, czyli objawy zbliżającej się miesiączki, najczęściej jako: bóle w plecach, bóle brzucha, nabrzmiałe i wrażliwe piersi, drażliwość oraz huśtawkę nastrojów. Jeżeli te objawy są intensywne i powtarzają się regularnie co miesiąc może świadczyć to o występowaniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Czy miesiączka musi boleć?


Miesiączce nie powinien towarzyszyć ból. Zdarza się, że u kobiety występują bóle miesiączkowe w postaci bólu pleców oraz bólu brzucha. Jeśli na bolesne miesiączkowanie nie pomagają tabletki przeciwbólowe, może to świadczyć o występowaniu chorób, np. endometriozy. Bolesne miesiączki powinny być skonsultowane z lekarzem ginekologiem.

Czy miesiączka to początek cyklu miesiączkowego?


Miesiączka rozpoczyna cykl miesiączkowy. Pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego i pierwszy dzień cyklu miesiączkowego.

Co ile dni pojawia się miesiączka?


Miesiączka pojawia się średnio co 26
29 dni. Krwawienia miesiączkowe powinny występować regularnie. Pierwsze miesiączki są przeważnie nieregularne, ale w ciągu około roku powinny się uregulować. Nieregularne miesiączki mogą być przyczyną zaburzeń hormonalnych i wielu różnych chorób np. niedoczynności tarczycy, dlatego też powinny być skonsultowane z lekarzem ginekologiem.

Ile dni powinna trwać prawidłowa miesiączka?


Miesiączka powinna trwać od 3 do 5 dni.

Długa miesiączka powyżej 7 dni może wskazywać na nieprawidłowości i powinna być skonsultowana z lekarzem ginekologiem

W którym dniu miesiączki jest największe krwawienie?


Najobfitsze krwawienie miesiączkowe pojawia się 2 lub 3 dnia miesiączki.

Ile krwi traci kobieta podczas miesiączki?


W trakcie jednej miesiączki kobieta traci średnio od 30 do 80 ml krwi.

Jeżeli miesiączki są bardzo obfite to mogą doprowadzić do anemii. W przypadku obfitych i długich miesiączek należy zgłosić się do ginekologa, ponieważ mogą być objawem choroby.

Czy brak miesiączki (okresu) w terminie to zawsze ciąża?


Brak miesiączki w okresie spodziewanej miesiączki
nie zawsze oznacza ciążę. Miesiączka może się opóźnić z różnych powodów np.: stresu, podróży, dużego wysiłku fizycznego, odchudzania.

Jeżeli zachodzi podejrzenie zajścia w ciążę to, aby potwierdzić ciążę należy zrobić domowy test ciążowy z moczu lub wykonać badanie beta hCG z krwi w laboratorium medycznym.

Jeżeli test ciążowy lub badanie beta hCG nie wykryje ciąży, a dalej nie pojawia się miesiączka należy udać się do ginekologa, ponieważ brak miesiączki może być objawem zaburzeń hormonalnych i choroby.


Zobacz inne artykuły z działu - Płodność kobiety

Wróć do spisu treści