ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Prolaktyna

Prolaktyna (laktotropina, hormon luteotropowy, LTH, PRL) jest to hormon białkowy wytwarzany przez przedni płat przysadki mózgowej. Prolaktyna odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie kobiety. Ma wpływ na produkcję progesteronu przez ciałko żółte, na rozwój gruczołów mlecznych, wytwarzanie w nich mleka, odczuwanie instynktu macierzyńskiego.

Poziom prolaktyny ulega wahaniom w ciągu doby. Najwyższe jego stężenie w organizmie kobiety jest wcześnie rano. W ciągu dnia poziom prolaktyny stopniowo spada
.

Chwilowy wzrost poziomu prolaktyny ma miejsce
po jedzeniu, podczas stresu, zmęczenia a nawet w trakcie stosunku płciowego.

Bardzo dużym problemem zdrowotnym jest
zbyt wysoki poziom prolaktyny w organizmie kobiecym. Stan taki nazywa się hiperprolaktynemią.

Objawy hiperprolaktynemii
mogą wystepować w postaci: spadku libido (popędu seksualnego), suchości pochwy, obrzmiałych i obolałych piersi, które są wrażliwe na dotyk; wycieku z sutków, zaburzeń cyklu miesiączkowego. Zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą objawiać się coraz słabszymi krwawieniami, a nawet i całkowitym zanikiem krwawienia lub wręcz przeciwnie bardzo obfitymi. Cykle mogą być bezowulacyjne co jest przyczyną niepłodności.


Inne objawy wysokiej prolaktyny: nadmierne owłosienie, trądzik, bóle głowy, zaburzenia widzenia, wapnienie kości, stany depresyjne, mlekotok (mleczny wyciek z sutka mimo braku ciąży lub okresu karmienia piersią).

Problem z nadmiarem prolaktyny dotyczyć może również mężczyzn. Odbiera mężczyznom chęć na seks. Mogą pojawić się problemy ze wzwodem oraz impotencja.


Możliwe przyczyny wysokiej prolaktyny: długotrwały stres, niedoczynność tarczycy, gruczolak przysadki mózgowej lub inny guz wewnątrzczaszkowy, niewydolność nerek, choroby wątroby, zażywanie niektórych leków.


Objawy występowania w naszym organizmie wysokiego poziomu prolaktyny czyli hiperprolaktynemii, powinny skłonić każdą kobietę do udania się z wizytą do ginekologa. Lekarz najprawdopodobniej zleci zbadanie poziomu hormonów, w tym i prolaktyny.

Leki powinny pomóc wyrównać poziom prolaktyny a tym samym zlikwidować przyczynę niepłodności i ułatwić zajście w ciążę.

Badani
e poziomu prolaktyny należy wykonać rano po przespanej nocy i na czczo. Poprzedniego dnia lepiej nie jeść obfitej kolacji, nie współżyć oraz unikać większego wysiłku.

Badanie poziomu prolaktyny polega na dwukrotnym pobraniu krwi od pacjentki. Po pierwszym pobraniu pacjentka zażywa 10 mg metoclopramidu. Po około 60 minutach następuje kolejne pobranie krwi. Po tym czasie stężenie prolaktyny nie powinno ulec podwyższeniu więcej niż pięciokrotnie od pierwszego wyniku.

Norma prolaktyny:

  • pierwsze badanie: 127 – 637 mlU/l.

  • drugie badanie: nie wiecej niż pięciokrotność pierwszego wyniku


Zobacz inne artykuły z działu - Płodność kobiety

Wróć do spisu treści