ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Owulacja moment kiedy uwalnia się komórka jajowa z pęcherzyka Graafa. Owulacja to najbardziej płodny dzień kobiety w całym cyklu miesiączkowym, okres kiedy są największe szanse na zapłodnienie i poczęcie dziecka.

Jakie hormony sterują owulacją?


Procesem owulacji sterują hormony:
• GnRH – gonadoliberyna to neurohormon produkowany przez podwzgórze
• FSH – hormon folikulotropowy (folitropina) produkowany przez przysadkę mózgową
• LH – hormon luteinizujący (lutropina) produkowany przez przysadkę mózgową
Estrogeny – wydzielane przez pęcherzyk Graafa
Progesteron – wydzielany przez ciałko żółte

Jak przebiega owulacja?


Proces owulacji przebiega w układzie trzech narządów: podwzgórze-przysadka mózgowa-jajniki.

Po miesiączce podwzgórze mózgu przesyła neurohormon GnRH do przysadki mózgowej, czyli daje sygnał przysadce mózgowej, że skończyła się już miesiączka. W wyniku tej informacji przysadka mózgowa zaczyna wytwarzać hormon folikulotropowy FSH, który stymuluje dojrzewanie pęcherzyków Graafa w jajnikach.

W każdym cyklu miesiączkowym dojrzewanie rozpoczyna kilka pęcherzyków Graafa z komórkami jajowymi. Jeden pęcherzyk Graafa może zawierać tylko jedną komórkę jajową. Niektóre pęcherzyki Graafa mogą być puste.

Dojrzewający pęcherzyk Graafa powoduje wzrost poziomu hormonów - estrogenów. Wzrastające stężenie estrogenów we krwi daje sygnał przysadce mózgowej, że komórka jajowa jest w pełni dojrzała do uwolnienia. W tym momencie dojrzały pęcherzyk Graafa ma średnicę około 2 cm.

Do pełnej dojrzałości dochodzi zwykle tylko jeden pęcherzyk Graafa. Jest to pęcherzyk dominujący. Zdarza się, że równocześnie dojrzewają dwa pęcherzyki Graafa (a nawet więcej), z których uwalniają się dwie (lub więcej) komórki jajowe, co może doprowadzić do ciąży mnogiej.

Na skutek wzrostu estrogenów wzrasta poziom hormonu luteinizującego LH, a poziom hormonu FSH spada. Wzrost poziomu hormonu LH powoduje pęknięcie dojrzałego pęcherzyka Graafa i uwolniona zostaje z niego komórka jajowa. Okres uwalniania się komórki jajowej z pęcherzyka Graafa do jajowodu to właśnie jest owulacja, inaczej jajeczkowanie.

Pęknięty pęcherzyk Graafa przekształca się w ciałko żółte produkujące hormon progesteron.

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia ciałko żółte zanika, a komórka jajowa obumiera, co doprowadza do pojawienia się miesiączki.

Jeżeli dojdzie do zapłodnienia to ciałko żółte przekształca się w ciałko żółte ciążowe produkujące zwiększoną ilość progesteronu, który jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży w pierwszym trymestrze ciąży.

Wysoki poziom progesteronu powoduje zahamowanie wydzielania hormonów: FSH i LH. W związku z czym nie jest możliwe wystąpienie dodatkowej owulacji w danym cyklu miesiączkowym.

W którym dniu cyklu miesiączkowego występuje owulacja?


Do owulacji dochodzi zwykle między 12 a 16 dniem cyklu miesiączkowego licząc od ostatniego dnia cyklu miesiączkowego. Przy regularnych cyklach miesiączkowych trwających 28 dni owulacja najczęściej występuje około 14 dnia cyklu miesiączkowego.

Jak długo żyje komórka jajowa?


Po owulacji
komórka jajowa może przeżyć około 24 godziny. Jest to czas kiedy może dojść do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki.

Jak wyznaczyć termin owulacji?


Ustalenie dokładnego momentu kiedy wystąpi owulacja jest praktycznie niemożliwe do wykonania. Można jedynie określić najbardziej prawdopodobny dzień owulacji na podstawie:
• długości cykli miesiączkowych
• wyliczenia dni płodnych (np. za pomocą kalkulatora dni płodnych)
• pomiar
ów temperatury ciała (przed owulacją temperatura wzrasta, a po owulacji podwyższa się jeszcze o 0,5 stopnia C)
• objawów zbliżającej się owulacji
• wykonaniu testów owulacyjnych, które można zakupić w aptece. Test owulacyjny ma za zadanie wykryć zwiększony poziom LH w moczu powodujący owulację. Przy cyklu 28-dniowym testy owulacyjne należy zacząć wykonywać w 11 dniu cyklu miesiączkowego.
• monitoringu cyklu, czyli serii badań USG w ciągu tego samego cyklu miesiączkowego, pozwalających na obserwację wzrostu pęcherzyków Graafa, przemiany pęcherzyka dominującego w ciałko żółte
.

Objawy owulacji


Na podstawie obserwacji swojego organizmu kobieta może rozpoznać objawy zbliżającej się owulacji.

Możliwe objawy owulacji:

• nabrzmiałe piersi
• słaby lub bardzo silny ból w okolicy jajników - po prawej lub lewej stronie, trwający od paru minut do paru godzin
• upławy, czyli zwiększona ilość śluzu szyjkowego
• zmiany śluzu szyjkowego - podczas owulacji śluz szyjkowy jest przezroczysty, śliski, rozciągliwy i bez zapachu
• ociężałość
• zatrzymanie wody w organizmie
• bóle głowy
• zaparcia

Owulacja a ciąża


W okresie spodziewanej owulacji jest największa szansa na zajście w ciążę. Komórka jajowa po owulacji żyje około 24 godziny, w ciągu których jest możliwe zapłodnienie. Plemniki w okresie dni płodnych mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety od 3 do 5 dni. Aby zajść w ciążę partnerzy powinni współżyć przynajmniej co 48 godzin w trakcie dni płodnych kobiety.

Każda pozycja seksualna, w której dochodzi do wytrysku nasienia, jest dobra do zajścia w ciążę. Po stosunku seksualnym nie trzeba trzymać nóg wysoko do góry. Pomocne może być leżenie przez 15 minut po stosunku.


Zobacz inne artykuły z działu - Płodność kobiety

Wróć do spisu treści