ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Beta-hCG - Badanie beta hCG

Badanie beta hCG to badanie krwi test z krwi na ciążę. Test ciążowy z krwi pozwala na najwcześniejsze potwierdzenie ciąży. Wynik beta hCG pozwala ustalić czy ciąża przebiega prawidłowo.


Beta-hCG


Beta hCG
to część składowa (podjednostka) hormonu ciążowego hCG.

Hormon beta hCG
występuje we krwi kobiety w ciąży i krwi płodu.

Hormon hCG


HCG to gonadotropina kosmówkowa, hormon produkowany w ciąży najpierw przez zarodek, a potem przez łożysko. Hormon hCG ma za zadanie wspomaganie i stymulację wydzielania progesteronu. Progesteron to hormon niezbędny do utrzymania ciąży.

W skład hormonu hCG wchodzą dwie podjednostki czyli części składowe hCG: hCG alfa i hCG beta. W ciąży najważniejsza jest podjednostka beta hCG i to jej poziom jest wyznaczany podczas badania hCG z krwi.

Test ciążowy z moczu wykrywa obie podjednostki hCG: hCG alfa i hCG beta.

Po ilu dniach można wykryć ciążę? Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy?


Beta hCG pojawia się najpierw we krwi, a z czasem też w moczu. Dlatego też test ciążowy z krwi (badanie beta hCG) można wykonać wcześniej, niż test ciążowy z moczu.

Za pomocą badania beta hCG ciążę najwcześniej można potwierdzić około tygodnia od zapłodnienia. Beta hCG pojawia się we krwi kobiety po zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, czyli 6-8 dni od dnia zapłodnienia. Beta hCG w moczu pojawia się po 10-14 dniach od zapłodnienia czyli w okresie spodziewanej miesiączki.

Czy do badania beta hCG trzeba być na czczo?


Do badania beta hCG nie trzeba być na czczo, można je wykonać o dowolnej porze dnia.

Co pozwala ustalić badanie beta hCG?


Poziom beta hCG we krwi kobiety wskazuje na to czy kobieta jest w ciąży oraz pozwala ustalić czy przebieg ciąży jest prawidłowy. Poziom beta hCG w danym tygodniu ciąży u każdej kobiety może być inny.

Przyrost beta hCG i zmiany poziomu beta hCG w okresie ciąży


Poziom beta HCG powyżej 5 mIU/ml oznacza ciążę. Do około 12 tygodnia ciąży poziom beta hCG regularnie rośnie, a potem zaczyna spadać. W pierwszych tygodniach ciąży poziom beta hCG powinien podwajać się co dwa, trzy dni.

Niski poziom beta hCG


Niski poziom beta hCG we krwi (poniżej normy) może świadczyć o nieprawidłowo rozwijającej się ciąży, o poronieniu, bądź o ciąży pozamacicznej.

Wysoki poziom beta hCG


Wysoki poziom beta hCG (powyżej normy) we wczesnej ciąży może wskazywać na zaśniad groniasty lub na ciążę bliźniaczą, a między 15 a 16 tygodniem ciąży świadczy o zwiększonym ryzyku pojawienia się chorób genetycznych u dziecka, np. zespołu Downa. Nie oznacza to jednak, że dziecko urodzi się z wadą genetyczną.

Wysoki poziom beta hCG jest podstawą do wykonania dalszych badań określających możliwe nieprawidłowości genetyczne u dziecka. Te badania to amniopunkcja i badanie kariotypu płodu. Dopiero wyniki tych badań pozwalają potwierdzić nieprawidłowości w rozwoju płodu.

Jak odczytywać wyniki badania beta hCG?


Każde laboratorium ma ustalone własne normy beta hCG, gdyż do badań poziomu beta hCG laboratoria używają różnych urządzeń, metod, odczynników. W związku z tym normy beta hCG powinny być umieszczone na wyniku odebranym z laboratorium. Nie można porównywać wyników beta hCG z różnych laboratoriów.

Beta hCG normy


Prawidłowe normy beta hCG to poziom beta hCG mieszczący się między minimalnym, a maksymalnym poziomem dla danego tygodnia ciąży.

Przykładowe normy beta hCG dla poszczególnych tygodni ciąży
, gdy ciąża liczona jest od dnia ostatniej miesiączki:

  • 3 tydzień ciąży: 5 – 50 mIU/ml
  • 4 tydzień ciąży: 5 – 426 mIU/ml
  • 5 tydzień ciąży: 18 – 7340 mIU/ml
  • 6 tydzień ciąży: 1080 – 56500 mIU/ml
  • 7 – 8 tydzień ciąży: 7650 – 229000 mIU/ml
  • 9 – 12 tydzień ciąży: 25700 – 288000 mIU/ml
  • 13 – 16 tydzień ciąży: 13300 – 254000 mIU/ml
  • 17 – 24 tydzień ciąży: 4060 – 165400 mIU/ml
  • 25 – 40 tydzień ciąży: 3640 – 117000 mIU/ml
  • kobiety nie będące w ciąży: poniżej 5.0 mIU/ml

Zobacz co czeka Cię w kolejnych tygodniach ciąży: kalendarz ciąży

Zobacz inne artykuły związane z ciążą

Wróć do spisu treści