ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

2 tydzień ciąży to okres czasu kiedy prawdopodobnie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej przez plemnika. W momencie zapłodnienia określona jest płeć, wygląd i charakter dziecka.

Istnieją podejrzenia, że czas zapłodnienia ma wpływ na płeć dziecka. Uważa się, że aby począć dziewczynkę należy współżyć na 2 dni przed owulacją, a w przypadku chłopczyka
w dniu owulacji ponieważ plemniki z chromosomem męskim szybciej się poruszają niż plemniki z chromosomem żeńskim, ale też szybciej obumierają.

Prawdopodobnie dieta na poczęcie dziewczynki to dieta bogata w magnez i wapń (np. jaja, zielone warzywa liściaste, produkty mleczne, orzechy, rośliny strączkowe), a dieta na poczęcie chłopca to dieta bogata w sód i potas (np. mięso, ryż, ziemniaki, seler, fasola, banany, pomidory, brokuły).

Jak dochodzi do zapłodnienia


Przy cyklu miesiączkowym trwającym 28 dni w drugim tygodniu przyszłej ciąży w jajniku dojrzewa pęcherzyk Graafa z komórką jajową. W tym samym czasie błona śluzowa macicy, zwana endometrium, cały czas się pogrubia. W ten sposób endometrium przygotowuje się na zagnieżdżenie  zapłodnionej komórki jajowej. Pod wpływem hormonów pęcherzyk Graafa pęka, a komórka jajowa zostaje zassana
do jajowodu.

Pęknięty pęcherzyk Graafa przekształca się w ciałko żółte. Ciałko żółte produkuje hormon progesteron, który jest niezbędny do utrzymania ciąży. Progesteron nazywany jest też hormonem macierzyństwa.

Moment wydostania się komórki jajowej z pęcherzyka Graafa nazywany jest owulacją.

Jeżeli cykl miesiączkowy trwa 28 dni to owulacja wystąpi między 12 a 16 dniem cyklu miesiączkowego.

Wnikliwa obserwacja swojego organizmu, a szczególnie śluzu szyjkowego, może pomóc ustalić dni płodne i rozpoznać moment owulacji.

Śluz szyjkowy dobrej jakości, czyli płodny śluz szyjkowy daje uczucie wilgotności oraz jest przezroczysty i ciągnący się. Płodny śluz szyjkowy umożliwia plemnikom przeżycie do 5 dni w drogach rodnych kobiety w oczekiwaniu na komórkę jajową oraz ułatwia im dotarcie do komórki jajowej.

Po owulacji komórka jajowa przez około 24 godziny „czeka” na plemniki. Spośród wielu milionów plemników, które dostały się do komórki jajowej podczas wytrysku, tylko jeden najlepszy zapłodni komórkę jajową.

Plemnik przenika przez warstwę ochronną komórki jajowej i zapładnia ją. W tym momencie DNA kobiety łączy się z DNA mężczyzny i zaczyna powstawać człowiek.


Zobacz także kolejny: 3 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Pierwszego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści