ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

1 tydzień ciąży to początek: 9 miesięcy, 40 tygodni, 280 dni oczekiwania na dziecko. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki to pierwszy dzień ciąży mimo tego, że do zapłodnienia dochodzi znacznie później. Powodem tego jest niemożność ustalenia, w którym momencie plemnik zapłodnił komórkę jajową.

W pierwszym tygodniu ciąży występuje miesiączka, a po miesiączce w jajniku zacznie wzrastać pęcherzyk Graafa z komórką jajową. Być może będzie to jeden z najważniejszych cykli miesiączkowych kobiety. Cykl miesiączkowy, w którym powstanie nowe życie.

Długość ciąży wynosi teoretycznie 40 tygodni. W praktyce dziecko urodzić się może między 38 a 42 tygodniem ciąży. Jeżeli dziecko urodzi się wcześniej, czyli przed 38 tygodniem ciąży to jest to poród przedwczesny. Natomiast jeżeli ciąża trwa dłużej niż 42 tygodnie to jest to ciąża przeterminowana.

Przed zajściem w ciążę para planująca dziecko powinna prowadzić zdrowy tryb życia: bez papierosów, alkoholu, używek, narkotyków, stresu i niezdrowej diety, a kobieta powinna zacząć zażywać kwas foliowy.

Kwas foliowy zmniejsza ryzyko powstania wad cewy nerwowej u rozwijającego się dziecka w łonie matki.

Wady cewy nerwowej to wrodzone wady rozwojowe układu nerwowego, które powstają w pierwszych tygodniach rozwoju zarodka.


Zobacz także kolejny: 2 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci

Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Pierwszego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści