ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

11 tydzień ciąży to zakończony rozwój jajników u dziewczynek i jąder u chłopców. W 11 tygodniu ciąży można usłyszeć bicie serca dziecka podczas badania USG.

Rozwój dziecka w 11 tygodniu ciąży


Od 11 tygodnia ciąży dziecko będzie bardzo szybko rosło. Główka dziecka jest nadal bardzo duża w stosunku do pozostałej części ciała. Mózg cały czas się rozwija i to bardzo intensywnie. Buzia dziecka ma już podbródek. Dziecko potrafi otwierać oraz zamykać usta.

Na paluszkach dziecka pojawiają się zawiązki paznokci.

Pod koniec 11 tygodnia ciąży rozpocznie się funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Dzięki czemu ryzyko poronienia bardzo się zmniejszy.

Organizm dziecka zaczyna produkować krew. Pępowina połączona jest z łożyskiem. Za pomocą pępowiny dostarczane są dziecku niezbędne składniki odżywcze.

Uszy dziecka zaczynają się przesuwać w kierunku swojego stałego miejsca. Uszy środkowe i uszy wewnętrzne są już całkowicie wykształcone.

Całkowicie uformowały się również jajniki u dziewczynki bądź jądra u chłopczyka, ale nie jest jeszcze możliwe ustalenie płci dziecka.

Serce dziecka ma już wykształcone 4 komory i można usłyszeć jego bicie podczas USG dopplerowskiego.

Do 11 tygodnia ciąży badanie USG wykonywane jest za pomocą sondy dopochwowej, a potem już tylko przez brzuch.

Wygląd dziecka w 11 tygodniu ciąży


Dziecko ułożone jest w pozycji płodowej, to znaczy z kolanami podciągniętymi do klatki piersiowej.

W 11 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi około 7 g, a długość dziecka to około 5 cm od czubka głowy do pośladków.

Objawy w 11 tygodniu ciąży


W 11 tygodniu ciąży na skutek wzrostu objętości krwi kobieta może odczuwać zwiększone pragnienie niż do tej pory.

Macica powiększyła się do tego stopnia, że wypełnia sobą miednicę. Obwód talii trochę się powiększył, ale nie na tyle jeszcze żeby nosić większe ubrania.

Ciąża to czas pozytywnych zmian w wyglądzie kobiety. W tym tygodniu cera może być dużo ładniejsza, włosy bardziej gęste, a piersi pełniejsze.

Nudności i wymioty mogą jeszcze występować. Tym dolegliwościom często towarzyszy utrata kilogramów.

Niektóre kobiety w ciąży nie mogą znieść ulubionych do tej pory zapachów, a nawet smaków. A inne kobiety znowuż mają różnorodne, czasem bardzo dziwne zachcianki.


Zalecenia w 11 tygodniu ciąży


Korzystanie z solarium w ciąży nie jest wskazane. Ze słońca również należy korzystać w umiarkowanym stopniu ze względu na możliwość wystąpienia przebarwień na skórze.

Kobiety w ciąży bardzo potrzebują wsparcia ze strony najbliższych ponieważ są w tym czasie bardzo podatne na huśtawkę nastrojów ze względu na zmiany hormonalne w ich organizmie.


Zobacz także kolejny: 12 tydzień ciąży i Imiona dla dziecka


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Pierwszego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści