ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Mdłości w ciąży

Poznaj sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży. Mdłości (nudności) w ciąży, którym mogą towarzyszyć wymioty, to najczęstsze dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży. Mdłości i wymioty to też wczesne objawy ciąży, a często pierwsze objawy zajścia w ciążę.

Co to są mdłości?


Mdłości w ciąży to bezbolesne, ale nieprzyjemne uczucie chęci zwymiotowania, czyli zwrócenia zawartości żołądka. Kobiety w ciąży najczęściej mdłości określają jako uczucie zbliżających się wymiotów: jest mi niedobrze i zaraz zwymiotuję lub jako odruch wymiotny bez wymiotów.

Mdłości w ciąży a nudności w ciąży


Obok mdłości w ciąży funkcjonuje też określenie nudności w ciąży. Mdłości i nudności to jest to samo. Nudności to po prostu inne określenie na mdłości.

Poranne mdłości w ciąży


Najczęściej najbardziej mdłości (nudności) męczą przyszłe mamy tuż po obudzeniu się. Dlatego mdłości (nudności) występujące w ciąży nazywane są porannymi mdłościami (nudnościami) w ciąży. Większe nasilenie ciążowych mdłości z rana najczęściej jest spowodowane pustym żołądkiem i rozbudzeniem organizmu po śnie.

Z porannymi mdłościami mogą równocześnie występować wymioty, czyli gwałtowne zwrócenie treści z układu pokarmowego (zawartości żołądka) przez przełyk i gardło na zewnątrz.

Wymioty w ciąży mogą występować niezależnie od mdłości i nie zawsze poprzedzają je mdłości.

Wymioty w ciąży najczęściej występują rano lub bezpośrednio po zjedzeniu posiłku.

Według lekarzy, mdłości oraz wymioty w ciąży, które nie uniemożliwiają spożywania posiłków i picia płynów, a tym samym nie powodujące spadku wagi ciała, najczęściej nie stanowią zagrożenia dla przebiegu ciąży oraz zdrowia płodu i kobiety w ciąży. Takie umiarkowane mdłości ciążowe mogą wręcz wskazywać na prawidłowy rozwój wczesnej ciąży.

Pojawienie się pierwszych wymiotów w ciąży dopiero w drugim lub trzecim trymestrze ciąży może wskazywać na występowanie problemów z ciążą (np. stan przedrzucawkowy) i zawsze należy w takim przypadku zgłosić się do swojego lekarza.

O wymiotach, nawet sporadycznie występujących podczas ciąży, należy poinformować swojego lekarza ginekologa. Jeśli wymioty występują 3-4 razy dziennie należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Poranne mdłości w ciąży w większości przypadków są poranne tylko z nazwy. Mdłości i wymioty w ciąży mogą bowiem występować o każdej porze dnia. Dla jednej kobiety będą to mdłości poranne, dla innej mdłości wieczorne, mdłości nocne lub mdłości przez cały dzień.

Pora występowania mdłości w ciąży i ich nasilenie oraz czas trwania zależy od organizmu kobiety i przez to każda kobieta w ciąży w różnym stopniu odczuwa ich wpływ na samopoczucie w okresie ciąży.

Część kobiet w ciąży ma tylko niewielkie mdłości bez wymiotów, ale mimo tego są one nieprzyjemnym odczuciem dla każdej z nich. U innych ciężarnych występują ciągłe mdłości lub mdłości kończą się wymiotami, nawet kilka razy dziennie i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie oraz pracę.

Według statystyk, z mdłościami w ciąży spotyka się około 3/4 kobiet w ciąży, a wymioty zdarzają się u około połowy ciężarnych kobiet. Jednocześnie mdłości i wymioty podczas ciąży występują u około 1/3 kobiet w ciąży, czyli połowa kobiet mająca mdłości w ciąży ma też wymioty w ciąży.

Mdłości i wymioty w ciąży, zwłaszcza poranne, to wczesne, a nierzadko pierwsze oznaki ciąży. Często w ten sposób o ciąży dowiadują się kobiety, które nie przypuszczały, że mogły zajść w ciążę.

Kiedy zaczynają się i jak długo trwają mdłości w ciąży?


Mdłości w ciąży oraz wymioty to najczęstsza dolegliwość pierwszego trymestru ciąży.

Pierwsze mdłości w ciąży mogą pojawić się już pod koniec pierwszego miesiąca ciąży, czyli w 4 tygodniu ciąży.

Najczęściej jednak mdłości w ciąży zaczynają się dopiero w połowie pierwszego trymestru ciąży - około 6 tygodnia ciąży.

Z czasem mdłości ciążowe mogą się nasilać. Okres kiedy są najsilniejsze mdłości w ciąży zależy od organizmu przyszłej mamy, ale przeważnie mdłości nasilają się między 8 a 10 tygodniem ciąży. U części kobiet w ciąży mdłości mogą się nasilać dopiero między 10 a 16 tygodniem ciąży.

Wraz z mdłościami w ciąży mogą występować: zgaga, bóle głowy, zachcianki ciążowe oraz wstręt do niektórych produktów, potraw.

Mdłości najczęściej zanikają lub łagodnieją pod koniec pierwszego lub na początku drugiego trymestru ciąży, czyli między 12 a 14 tygodniem ciąży. Po 16 tygodniu ciąży mdłości u większości kobiet powinny całkowicie ustąpić. Zdarza się, ale na szczęście rzadko, że mdłości zanikają dopiero około 20 tygodnia ciąży.

Wymioty w ciąży najczęściej zanikają w podobnym czasie co mdłości w ciąży, czyli najczęściej do 16 tygodnia ciąży.

W przypadku dalej utrzymujących się mdłości lub wymiotów należy skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem, ponieważ długotrwałe mdłości w ciąży zwłaszcza z wymiotami mogą prowadzić do spadku masy ciała oraz odwodnienia, co może stanowić zagrożenie dla ciężarnej i jej dziecka.

Po 20 tygodniu ciąży objawy mdłości występują tylko u około 1 na 10 kobiet w ciąży i u większości z nich utrzymują się aż do porodu.

Mdłości w ciąży - przyczyny


Wszystkie przyczyny występowania mdłości (nudności) w ciąży są jeszcze nie do końca poznane. Wciąż trwają badania, ale ustalono już, że największą rolę w powstawaniu mdłości (nudności) w ciąży, jak i wymiotów na początku ciąży, ponoszą: hormony estrogeny (estron, estriol, estradiol), progesteron oraz ludzka gonadotropina kosmówkowa, inaczej hormon hCG, których poziom podczas ciąży gwałtownie wzrasta.

Estrogeny i progesteron przed ciążą odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu kobiety, czyli płodność kobiety, a ludzka gonadotropina kosmówkowa (hormon hCG) pojawia się dopiero podczas ciąży.

Potwierdzeniem tego, że te hormony mogą być odpowiedzialne za wywoływanie mdłości i wymiotów w czasie ciąży może być zbieżność okresu kiedy mdłości i wymioty w ciąży są najsilniejsze, a najwyższym poziomem tych hormonów podczas ciąży. Hormony te osiągają najwyższe poziomy stężenia właśnie w okresie nasilania się mdłości i wymiotów.

Wzrost poziomu tych hormonów zaburza równowagę hormonalną w organizmie kobiety w ciąży oraz powoduje spowolnienie pracy układu pokarmowego, co objawia się między innymi uciążliwymi dolegliwościami ciążowymi, jakimi są mdłości i wymioty w ciąży.

Hormony te powodują również, że kobieta we wczesnej ciąży ma wyostrzony zmysł węchu i bardziej intensywnie odczuwa wszelkie zapachy, które stają się przez to drażniące, co może też przyczyniać się do powstawania lub nasilania się mdłości i wymiotów w ciąży.

Po zajściu w ciążę wzrost poziomów tych hormonów jest niezbędny do utrzymania ciąży, rozwoju zarodka i potem płodu, prawidłowego rozwoju łożyska, przygotowania gruczołów sutkowych (mlekowych) do karmienia dziecka oraz organizmu kobiety do porodu.

Hormony to tylko jedna z możliwych przyczyn pojawiania się mdłości i wymiotów w ciąży. Dużą rolę w powstawaniu tej nieprzyjemnej dolegliwości ciążowej mogą odgrywać także indywidualne cechy organizmu danej kobiety, dieta, styl życia, czy stres związany z ciążą.

Inne możliwe przyczyny występowania mdłości i wymiotów w ciąży lub przyczyny ich nasilania się:
  • choroba lokomocyjna
  • silne migrenowe bóle głowy występujące przed ciążą, zwłaszcza gdy towarzyszyły im mdłości lub wymioty
  • mdłości występujące podczas zażywanie tabletek antykoncepcyjnych (dwuskładnikowych z estrogenem) przed ciążą
  • mdłości występujące w poprzedniej ciąży
  • mdłości dziedziczne (gdy matka lub siostra ciężarnej miała mdłości w ciąży)
  • ciąża mnoga
  • płód płci żeńskiej
  • zbyt niskie stężenie glukozy we krwi, dlatego też kobieta w ciąży nie powinna chodzić głodna
  • niewłaściwa dieta w ciąży
  • zmęczenie
  • wrażliwy żołądek
  • stres związany z ciążą: obawa o przebieg ciąży, rozwój dziecka, zdrowie dziecka, przebieg porodu.

Stres w ciąży, oprócz hormonów, może odegrać decydującą rolę w powstawaniu mdłości i wymiotów w ciąży.

Ciężarna kobieta może mieć też obawy dotyczące pierwszych miesięcy życia dziecka, a dokładniej o to, czy poradzi sobie z dzieckiem, z czynnościami związanymi z przewijaniem i pielęgnacją dziecka oraz karmieniem piersią. Ponadto wraz z zajściem w ciążę życie przyszłej matki diametralnie ulega zmianie.

Witaminy dla kobiet w ciąży a mdłości w ciąży


Zdarza się, że przyjmowane preparaty z witaminami przeznaczone dla kobiet w ciąży tzw. witaminy prenatalne (zwłaszcza z żelazem) nasilają dolegliwości związane z mdłościami oraz wymiotami w ciąży. Często też przez to ciężarna ma problem z połknięciem takiej tabletki z witaminami, bo powoduje ona u niej odruch wymiotny. W takim przypadku może pomóc zmiana preparatu z witaminami dla ciężarnych na inny - bez zawartości żelaza.

Mdłości w ciąży a płeć dziecka


Mdłości w ciąży - urodzi się dziewczynka, brak mdłości w ciąży - urodzi się chłopiec.

Ustalanie płci dziecka na podstawie objawów towarzyszących ciąży to najczęściej wróżby lub przesądy ciążowe niż sprawdzające się obserwacje, ale w przypadku mdłości w ciąży jest inaczej, ponieważ ma to potwierdzenie w statystykach urodzeń.

Ponad połowa kobiet, która w pierwszym trymestrze ciąży miała bardzo silne mdłości i wymioty, zwłaszcza te, które musiały skorzystać z pomocy lekarskiej, urodziła dziewczynkę. Natomiast brak mdłości i wymiotów w ciąży lub sporadyczne mdłości ciążowe wskazują na większe prawdopodobieństwo, że urodzi się chłopiec.

Mdłości w ciąży częściej też występują u kobiet mających urodzić bliźnięta.

Według lekarzy związek płci dziecka z występowaniem mdłości w ciąży wynika z różnej wartości poziomu hormonu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hormon hCG) w zależności od płci płodu.

Organizm kobiet noszących dziewczynkę produkuje więcej hormonu hCG, niż w przypadku płodu płci męskiej, a większy poziom hCG jest jedną z przyczyn występowania mdłości i wymiotów w ciąży.

Mdłości i wymioty w ciąży – kiedy do szpitala?


Mdłości i wymioty w ciąży, zwłaszcza bardzo silne, mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia kobiety w ciąży jak i rozwijającego się płodu, ponieważ mogą doprowadzić do odwodnienia kobiety w ciąży i niedożywienia organizmu zarówno ciężarnej, jak i płodu.

Silne i częste wymioty podczas ciąży polegające na zwróceniu każdego lub niemal każdego zjedzonego posiłku występujące wiele razy w ciągu doby nazywane są niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych (hyperemesis gravidarum).

Takie ciężkie i ciągłe wymioty w ciąży ma około 2% kobiet w ciąży, a u około połowy z nich utrzymują się one aż do porodu.

Niedożywienie płodu w czasie ciąży może być przyczyną niskiej masy urodzeniowej dziecka, która może powodować opóźniony i nieprawidłowy rozwój dziecka po urodzeniu.

Najczęściej pierwszą informacją, że mdłości i wymioty ciążowe zagrażają bezpośrednio zdrowiu kobiety w ciąży i jej dziecku jest odwodnienie organizmu.

Najczęstsze objawy odwodnienia w ciąży:
  • suchość w ustach
  • duże pragnienie
  • mniejsze pocenie się
  • rzadsze oddawanie moczu
  • ciemny mocz
  • zawroty głowy, zwłaszcza podczas wstawania
  • ból głowy

Przy odwodnieniu w ciąży lekarz prowadzący ciążę może nawet zlecić ciężarnej kilkudniowy pobyt w szpitalu. W przypadku odwodnienia najczęściej jest konieczne nawodnienie za pomocą kroplówki.

Po zauważeniu u siebie objawów odwodnienia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub od razu zgłosić się do szpitala.

Odwodnienie w ciąży to nie jedyny objaw związany z mdłościami i wymiotami w ciąży, który stanowi zagrożenie dla rozwoju i przebiegu ciąży. Dlatego należy natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem lub pojechać do szpitala jeśli występuje choć jeden z poniższych objawów:
  • mdłości są tak silne, że uniemożliwiają spożywanie posiłków i picie płynów
  • wymioty występują 3-4 razy dziennie
  • wymioty powodują, że żołądek jest pusty – jesteś ciągle głodna
  • w wymiotach widać krew
  • wymioty mają brązowy kolor
  • spadek wagi ciała
  • rzadkie oddawanie moczu
  • omdlenia
  • zawroty głowy
  • bóle głowy, zwłaszcza nawracające
  • bóle brzucha
  • przyspieszone tętno
  • gorączka
  • bardzo duże zmęczenie
  • brak wyczuwalnych ruchów płodu (przy mdłościach i wymiotach występujących dalej po 20 tygodniu ciąży)

To tylko najczęstsze objawy mogące wystąpić przy mdłościach i wymiotach w ciąży, które wymagają konsultacji lekarskiej. Zawsze gdy zauważysz jakieś niepokojące objawy podczas ciąży, zgłoś to lekarzowi.

Leki przeciwwymiotne w ciąży


W przypadku silnych i częstych wymiotów w ciąży może być konieczne zażywanie leków przeciwwymiotnych, aby nie doprowadzić do odwodnienia i niedożywienia organizmu kobiety w ciąży, co mogłoby bezpośrednio zagrażać życiu płodu.

Leki przeciwwymiotne są dostępne w aptekach bez recepty, ale w ciąży nie wolno zażywać na własną rękę żadnych lekarstw przeciwwymiotnych, bo niewłaściwy lek mógłby doprowadzić do uszkodzenia płodu lub nawet do jego śmierci. Podczas ciąży jedynie lekarz ginekolog może zdecydować o ewentualnej konieczności przyjmowania leków przeciwwymiotnych.

Tabletki na mdłości w ciąży


Przy mdłościach i wymiotach w ciąży pomaga witamina B6 oraz tabletki z imbirem. Tabletki na mdłości w ciąży, oprócz imbiru, mogą zawierać także inne składniki np. kwas foliowy. Nie należy jednak ich stosować na własną rękę, choć są dostępne bez recepty, bo mogą mieć wpływ na ciążę.

Podczas ciąży nie wolno zażywać żadnych lekarstw, w tym witamin, bez konsultacji ze swoim lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.

Brak mdłości w ciąży


Brak mdłości w ciąży: czy to normalne, czy to źle? Co oznacza brak mdłości w ciąży? To częste pytania kobiet w ciąży, które nie mają mdłości ani wymiotów w ciąży, a poczytały na forach internetowych, że mdłości w ciąży to oznaka zdrowej ciąży.

Brak mdłości w czasie ciąży to nie jest stan chorobowy, ani informacja, że ciąża jest zagrożona. Brak mdłości ciążowych to normalny objaw podczas ciąży.

Mdłości mimo, iż są najpopularniejszą dolegliwością ciążową, to nie występują u około 25 % kobiet w ciąży. Organizm każdej kobiety inaczej reaguje na ciążę i u jednej dana dolegliwość ciążowa występuje, a u drugiej nie, np.: anemia, cukrzyca ciążowa lub zgaga - też nie występują u wszystkich kobiet w ciąży.

Ciążę tracą zarówno kobiety, które nie miały mdłości w ciąży, jak i te, które na tą nieprzyjemną dolegliwość ciążową cierpiały.

Co prawda według najnowszych badań umiarkowane mdłości i wymioty w ciąży mogą zmniejszać ryzyko poronienia, ale jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, co można potwierdzić badaniem USG, to brakiem mdłości w ciąży nie należy się przejmować.

Brak mdłości w ciąży nie jest automatycznym wyznacznikiem zagrożenia ciąży, tak jak mdłości w ciąży nie oznaczają, że zawsze ciąża rozwija się prawidłowo i nie istnieje ryzyko jej utraty.

Mdłości ciążowe, zwłaszcza gdy występują z dużym nasileniem i/lub towarzyszą im silne wymioty mogą też przyczynić się do zagrożenia ciąży (np. niedożywienie płodu – gdy kobieta w wyniku mdłości lub wymiotów nie może normalnie jeść), a tym samym oznaka zdrowej ciąży może stać się oznaką zagrożonej ciąży.

Nagłe ustanie mdłości w ciąży


Nagły zanik mdłości lub wymiotów w ciąży w pierwszym trymestrze ciąży, zwłaszcza do 10 tygodnia ciąży, może wskazywać na jakieś problemy z ciążą np. poronienie.

W przypadku nagłego zaniku mdłości, jak i też innych dolegliwości ciążowych, które występowały podczas ciąży, a podobnie jak mdłości nagle ustały, należy natychmiast zgłosić się do lekarza w celu wykonania badania USG, aby potwierdzić prawidłowy przebieg ciąży.

Co pomaga na mdłości w ciąży?


Jest wiele różnych sprawdzonych domowych naturalnych sposobów na ciążowe mdłości, które pozwalają zminimalizować nieprzyjemne odczucia związane z mdłościami i wymiotami występującymi w czasie ciąży, ale nie każdy sposób na mdłości w ciąży jest tak samo skuteczny dla każdej kobiety będącej w ciąży.

To co pomaga na mdłości ciążowe jednej przyszłej mamie, drugiej już nie musi. Każda kobieta w ciąży musi na sobie wypróbować, który sposób na poranne mdłości w ciąży przyniesie jej największą ulgę.

Wybrany sposób na mdłości i wymioty podczas ciąży powinien być bezpieczny dla kobiety i jej dziecka. Dlatego nie wszystkie sposoby na mdłości (nudności) sprawdzające się przy mdłościach (nudnościach) niezwiązanych z ciążą mogą być również stosowane przy mdłościach w ciąży.

Poniżej znajdziesz sprawdzone domowe naturalne sposoby na łagodzenie objawów związanych z nudnościami w ciąży i odruchami wymiotnymi.

Sprawdzone sposoby na mdłości (nudności) w ciąży:
  • jeść mniej (dokładnie i powoli przeżuwaj jedzenie), ale częściej np. co trzy godziny, ponieważ zarówno pusty żołądek, jak i zbyt obfite porcje nasilają ciążowe mdłości. Podczas mdłości w ciąży najlepiej spożywać tylko takie potrawy, na które masz chęć.
  • unikanie tłustych potraw. Tłuste dania mogą nasilać mdłości ciążowe.
  • unikanie jedzenia produktów o dużej zawartości cukru
  • spożywanie produktów zawierających węglowodany złożone, np. otręby, owsianka, ryż brązowy, ziemniaki, makarony, pieczywo razowe, kasze oraz zawierających białko, np.: ryby, mięso, jaja
  • jedzenie dużych ilości świeżych warzyw i owoców (oprócz owoców cytrusowych)
  • unikanie produktów i tłustych potraw, szczególnie smażonych, ze względu na ich ciężkostrawność
  • unikanie pikantnego, mocno przyprawionego oraz kwaśnego jedzenia. Ponadto kobieta w ciąży powinna wybierać produkty jak najmniej chemicznie przetworzone, bez dodatku glutaminianu sodu.
  • picie dużo płynów między posiłkami, ale małymi łykami, najlepiej wodę mineralną (niskosodową), samą lub z cytryną albo ciepłą wodę z dodatkiem cytryny, naturalne soki warzywne oraz owocowe. Należy starać się nie pić płynów w trakcie spożywania posiłków. Nie jest natomiast wskazane picie napojów gazowanych, kolorowych, słodkich, a także zawierających kofeinę np. kawy.
  • czasem pomaga przegryzienie kawałka chleba, sucharków, herbatników, suszonych owoców, świeżych owoców np. jabłka, banana
  • można zjeść małą przekąskę tuż przed zaśnięciem, ale wykluczone jest objadanie się na noc
  • nie należy kłaść się do łóżka tuż po zjedzeniu posiłku. Kolację powinno się zjeść na co najmniej 2 godziny przed pójściem spać. Kobieta w ciąży powinna dużo odpoczywać, szczególnie po zjedzeniu posiłku (nie kłaść się od razu do łóżka, nawet w dzień) oraz prowadzić, w miarę możliwości, bezstresowy tryb życia w ciąży. Sen w ciąży jest niezmiernie ważny. Zresztą każda kobieta będąca w ciąży potrzebuje więcej snu, niż przed ciążą.
  • jedzenie produktów zawierających witaminę B6, np.: banany, kiwi, pomarańcze, ryby, mięso drobiowe, nabiał, jaja, brokuły, marchew, brukselka, ziemniaki, kalafior, szpinak, awokado, kasze, fasola, ryż brązowy, pestki dyni, słonecznika
  • unikanie drażniących zapachów. Mdłości w ciąży mogą nasilać różne zapachy np.: zapach jakiegoś jedzenia, kosmetyków, perfum.
  • spożywanie chłodnych posiłków. Jeśli podczas mdłości w ciąży gorące posiłki, a zwłaszcza ich zapach, powodują odruch wymiotny, to należy je spożywać dopiero jako chłodne lub zimne, aby zmniejszyć intensywność ich zapachu.
  • picie herbaty imbirowej. Herbatę imbirową na mdłości w ciąży można przyrządzić na różne sposoby, np.: kawałek świeżego imbiru pokroić w plasterki, wrzucić do szklanki, zalać wrzącą wodą, po paru minutach dodać trochę wyciśniętego soku z cytryny lub plasterek cytryny i trochę miodu (np. łyżeczkę). Można też plasterek imbiru wrzucić do szklanki z gorącą wodą. Imbir w ciąży można też dodawać do potraw. Imbir ma działanie rozgrzewające i łagodzące problemy żołądkowe, o ile jest spożywany w umiarkowanych ilościach. Nadmierne spożycie imbiru w czasie ciąży może negatywnie wpłynąć na zdrowie kobiety w ciąży oraz przebieg ciąży, ponieważ imbir wpływa na krzepliwość krwi oraz układ pokarmowy. Podczas mdłości w ciąży organizm jest osłabiony i nadmierne spożycie imbiru może powodować podrażnienie żołądka, zaburzenia pracy serca, zawroty głowy oraz zamiast łagodzić mdłości, może je jeszcze nasilać.
  • herbaty ziołowe np. z melisy, herbata rumiankowa lub z mięty pieprzowej, mogą również złagodzić nieprzyjemne mdłości w ciąży. Przed zastosowaniem jakichkolwiek ziół w czasie ciąży lepiej poradzić się lekarza, czy w stanie, w jakim znajduje się kobieta, może je stosować. Nie wszystkie zioła można stosować w czasie ciąży, ponieważ mogą one doprowadzić do różnych problemów w ciąży. Zioła zakazane w ciąży to między innymi: szałwia, żeń-szeń, rozmaryn, tymianek, cząber, chmiel, aloes. W czasie ciąży nie jest też zalecane stosowanie cynamonu.
  • umiarkowana aktywność fizyczna dostosowana do możliwości oraz potrzeb kobiety ciężarnej np.: spacery na świeżym powietrzu, joga. Aktywność fizyczna podczas mdłości w ciąży pozwala się zrelaksować, odprężyć i zająć myśli czymś innym, niż myśleniem o mdłościach. Uprawianie sportu w ciąży należy zawsze skonsultować ze swoim lekarzem ginekologiem, bo stan zdrowia kobiety w ciąży i przebieg ciąży może na to nie pozwalać.
  • większe nawodnienie organizmu, zwłaszcza podczas wymiotów w ciąży. W przypadku wymiotów należy pić więcej niż zwykle, najlepiej niegazowaną wodę z wysoką zawartością składników mineralnych (magnezu, potasu oraz sodu) lub soki warzywne. Minerały zawarte w wodzie pozwolą uzupełnić ich niedobór w organizmie kobiety spowodowany wymiotami.
  • opaska na mdłości w ciąży, czyli opaska akupresurowa, inaczej opaska przeciwwymiotna zakładana na nadgarstek. Opaskę akupresurową można kupić w aptece. Działanie opaski akupresurowej polega na uciskaniu tzw. punktu P6 (Neiguan). Punkt P6 znajduje się na wewnętrznej stronie ręki w odległości około 5 cm poniżej nadgarstka.
  • aromaterapia, czyli wdychanie olejków eterycznych. Aromaterapia na mdłości w ciąży pomaga tylko niektórym ciężarnym, ponieważ każdy organizm kobiety z mdłościami w ciąży inaczej reaguje na intensywne zapachy. Jednej kobiecie dany zapach olejku skutecznie złagodzi mdłości, a u drugiej ten sam olejek spowoduje nasilenie mdłości. Olejki eteryczne stosowane na łagodzenie mdłości w ciąży to: miętowy, lawendowy, eukaliptusowy, cytrynowy.
  • wsparcie emocjonalne najbliższych lub wizyta u psychologa, które pozwolą złagodzić stres związany z mdłościami, a zwłaszcza wymiotami w ciąży, ponieważ stres przy mdłościach w ciąży może nasilać ich objawy, jak też może być ich przyczyną.
  • rano, w pozycji półleżącej można wypić szklankę herbaty lub szklankę wody mineralnej (może być z dodatkiem plasterka cytryny), najlepiej jeszcze przed wstaniem z łóżka, a potem można sobie jeszcze trochę poleżeć, około 20 minut. Kobieta w ciąży mająca mdłości nie powinna gwałtownie wstawać z łóżka. Zresztą przy mdłościach w ciąży wszystkie czynności należy wykonywać powoli i bez stresu.
  • przy łóżku na szafce nocnej warto mieć przygotowaną małą przekąskę do przegryzienia np. kromkę chleba, migdały, herbatniki, krakersy, płatki śniadaniowe, wafle ryżowe, ciasteczka imbirowe, ciasteczka owsiane, biszkopty, kromkę pieczywa chrupkiego, orzechy, suszone owoce, pestki dyni lub inne nasiona, banana lub coś innego wypróbowanego, co skutecznie powstrzyma lub chociaż złagodzi poranne mdłości, czyli występujące tuż po przebudzeniu.

Z czasem większość kobiet w ciąży zmagająca się z mdłościami znajduje jakiś sposób na ich łagodzenie, czasem może to być nawet coś zupełnie nietypowego np.: lody o smaku waniliowym.

Niestety może być też i tak, że kobiecie w ciąży mającej mdłości żaden sposób na łagodzenie mdłości nie pomaga. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak przeczekanie tej nieprzyjemnej dolegliwości ciążowej lub zasięgnięcie porady lekarskiej.

Mdłości w ciąży a praca – jak sobie radzić?


W przypadku wymiotów w pracy przydatna może się okazać szczoteczka i pasta do zębów, nawilżane chusteczki i miętowa guma do żucia oraz sprawdzone drobne przekąski na mdłości (nudności) np. herbatniki imbirowe. Można je nosić w torebce lub trzymać w szufladzie biurka albo w szafce. Warto też mieć zapasową bluzkę na zmianę.

Jeśli mdłości mają nasilenie w danych godzinach np. rano lub popołudniami to warto poprosić o zmianę godzin pracy.

W drodze do pracy i z pracy mogą się przydać woreczki foliowe, chusteczki higieniczne i butelka z wodą.

Jeżeli mdłości uniemożliwiają obowiązki zawodowe, to lekarz prowadzący ciążę może wystawić zwolnienie lekarskie na okres występowania tych mdłości.

Inne dolegliwości ciążowe: anemia, cukrzyca ciążowa, zgaga.

Zobacz inne artykuły związane z ciążą

Wróć do spisu treści