ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży - ostatni etap ciąży i koniec rozwoju dziecka. Trzeci trymestr ciąży to dolegliwości ciążowe, przygotowania do porodu i poród dziecka.

Trzeci trymestr ciąży trwa 14 tygodni i kończy się narodzinami dziecka. W 40 tygodniu ciąży, czyli w wyznaczonym terminie porodu, na świat przychodzi tylko około 5% dzieci. Pozostałe dzieci rodzą się przed lub po przewidywanym terminie porodu. Dzieci urodzone na początku trzeciego trymestru ciąży, to wcześniaki, które mają już bardzo dużą szansę na przeżycie dzięki inkubatorowi i innym urządzeniom medycznym.

Trzeci trymestr ciąży to czas intensywnego wzrostu dziecka i jego przybierania na wadze, z wagi około 1 kg do wagi około 3,5 kg. W ostatnim trymestrze ciąży narządy wewnętrzne dziecka są wykształcone, oprócz płuc i mózgu, które rozwijają się do końca ciąży, a mózg jeszcze długo po porodzie. W trzecim trymestrze ciąży powstaje układ immunologiczny, dzięki któremu dziecko potrafi zwalczać drobne infekcje.

Pod koniec trzeciego trymestru ciąży w jelitach dziecka zaczyna się odkładać smółka, która składa się między innymi z martwych komórek i substancji tłuszczowych. Po porodzie smółka zostanie wydalona przez organizm dziecka.

W trzecim trymestrze ciąży rozluźniają się więzadła stawowe, co może powodować, że kobieta będzie mniej sprawna niż wcześniej. Zwiększający się brzuszek może zasłaniać nogi, przez co kobieta musi uważać, aby się nie potknąć i nie upaść. W miarę wzrostu dziecka nasilają się dolegliwości ciążowe: problemy z oddychaniem, z układem trawiennym, szczególnie zgagą. Pod koniec ciąży brzuch zacznie opadać i pojawią się ponownie problemy z częstym oddawaniem moczu, a często też z nietrzymaniem moczu.

Pamiętaj, rozwój dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży może się różnić ponieważ każda ciąża jest inna, a informacje tutaj zawarte służą jedynie orientacji jak przebiega ciąża.


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Trzeciego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści