ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Testy owulacyjne

Test owulacyjny wykrywa w moczu wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH, luteina) przed owulacją, co oznacza, że owulacja powinna nastąpić w ciągu 24-36 godzin. Testy owulacyjne mogą pomóc zajść w ciążę ponieważ, pozwalają ustalić najbardziej płodny okres, w którym należy współżyć aby począć dziecko. Testy owulacyjne można kupić w każdej aptece.

Działanie testów owulacyjnych nie jest wolne od błędów, ponieważ testy owulacyjne nie dają 100% pewności wystapienia owulacji (jajeczkowania) oraz informacji czy jajeczko jest zdrowe. Czasem może wystąpić fałszywy wzrost wydzielania hormonu LH, który wystąpi przed tym prawdziwym i wynik testu owulacyjnego będzie niewiarygodny.

U kobiet nieregularnie miesiączkujących test owulacyjny może się nie sprawdzić, ponieważ trudno okreslić od którego dnia cyklu miesiączkowego rozpocząć wykonywanie testu owulacyjnego.

Kiedy wykonać test owulacyjny?


Wykonywanie testów owulacyjnych powinnaś rozpocząć w dniu, kiedy zaczyna się okres największej płodności, czyli kilka dni przed owulacją (jajeczkowaniem).

  • 24 dniowy cykl miesiączkowy - pierwszy test owulacyjny zrób w 7 dniu cyklu miesiączkowego

  • 25 dniowy cykl miesiączkowy - pierwszy test owulacyjny zrób w 8 dniu cyklu miesiączkowego

  • 26 dniowy cykl miesiączkowy - pierwszy test owulacyjny zrób w 9 dniu cyklu miesiączkowego

  • 27 dniowy cykl miesiączkowy - pierwszy test owulacyjny zrób w 10 dniu cyklu miesiączkowego

  • 28 dniowy cykl miesiączkowy - pierwszy test owulacujny zrób w 11 dniu cyklu miesiączkowego

  • 29 dniowy cykl miesiączkowy - pierwszy test owulacyjny zrób w 12 dniu cyklu miesiączkowego

  • 30 dniowy cykl miesiączkowy - pierwszy test owulacyjny zrób w 13 dniu cyklu miesiączkowego

  • 31 dniowy cykl miesiączkowy - pierwszy test owulacyjny zrób w 14 dniu cyklu miesiączkowego

  • 32 dniowy cykl miesiączkowy - pierwszy test owulacyjny zrób w 15 dniu cyklu miesiączkowego

  • 33 dniowy cykl miesiączkowy - pierwszy test owulacyjny zrób w 16 dniu cyklu miesiączkowego


Pierwszy test owulacyjny moż
esz wykonać o dowolnej porze dnia, a każdy kolejny test owulacyjny następnego dnia o tej samej godzinie co robiłaś pierwszy test owulacyjny.

Nie r
ób testu owulacyjnego z pierwszego porannego moczu ponieważ jest on zagęszczony i może przez to dać fałszywy wynik pozytywny (dodatni).

Nie zaleca się picia płynów 2 godziny przed wykonaniem testu owulacyjnego. Przyjmowanie dużych ilości płynów może rozcieńczyć mocz i uzyskany wynik testu owulacyjnego może być fałszywie ujemny.

Jak wykonać test owulacyjny?


Pasek bibułki należy zamoczyć na chwilę w moczu lub pipetką, która jest w zestawie testu owulacyjnego, nanieść mocz na okienko testu owulacyjnego.

Zwykle po 5 minutach od zamoczenia paska w moczu lub naniesienia na test owulacyjny moczu należy odczytać wynik testu owulacyjnego.

Wynik dodatni testu owulacyjnego to dwa wyraźne prążki. Wynik ten wskazuje, że owulacja wystąpi prawdopodobnie w ciągu 24 – 36 godzin.

Wynik ujemny testu owulacyjnego informuje, że nie nastąpił wzrost stężenia hormonu LH i badanie należy powtórzyć następnego dnia o tej samej porze.


Zobacz inne artykuły z działu - Płodność kobiety

Wróć do spisu treści