ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Test ciążowy

Test ciążowy wykrywa gonadotropinę kosmówkową hCG hormon ciążowy występujący po zapłodnieniu. Test ciążowy z krwi jest dokładniejszy niż test ciążowy z moczu.

Jak działa test ciążowy?


Działanie domowego testu ciążowego z moczu polega na wykryciu gonadotropiny kosmówkowej - hCG, która pojawia się w organizmie 1014 dni po zapłodnieniu. Gonadotropina kosmówkowa - hCG produkowana jest przez powstające łożysko.

Gonadotropina kosmówkowa - hCG podtrzymuje wydzielanie progesteronu, hormonu który jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży.

Zdarza się, że gonadotropiny kosmówkowej - hCG jest za mało w moczu w okresie spodziewanej miesiączki i dlatego mimo braku miesiączki domowy test ciążowy z moczu może nie wykryć ciąży.

Test ciążowy z krwi


Test ciążowy z krwi
to badanie krwi na obecność hCG, które pozwala potwierdzić ciążę 6-8 dni od owulacji czyli wcześniej niż test ciążowy z moczu.

Badanie krwi na obecność hCG wykazuje bardzo dokładną (jest najczulsze) ilość hormonu hCG we krwi, a więc jest to najbardziej pewny i wiarygodny test ciążowy.

Badanie krwi na obecność hCG można wykonać w każdej przychodni. Do tego badania nie trzeba być na czczo. Wynik zwykle można otrzymać w tym samym dniu.

Rodzaje testów ciążowych


Oprócz testów ciążowych z krwi i moczu wykonywanych w medycznych laboratoriach diagnostycznych można samodzielnie w prosty sposób sprawdzić czy jest się w ciąży za pomocą domowego testu ciążowego z moczu.

Rodzaje domowych testów ciążowych:

  • test paskowy
  • test strumieniowy
  • test płytkowy

Testy ciążowe można kupić w każdej aptece lub większym sklepie. Koszt testu ciążowego waha się w granicach około 10-20 zł.

Kiedy wykonać test ciążowy?


Test ciążowy najlepiej wykonać
w pierwszym dniu, w którym nie pojawiła się miesiączka lub w następnych dniach. Najlepiej test ciążowy zrobić rano, gdyż wtedy jest najwyższe stężenie hormonu hCG w moczu.

Niektóre testy ciążowe można wykonać już nawet na 3 dni przed spodziewaną miesiączką przy cyklu miesiączkowym trwającym 28 dni. Jeżeli cykle miesiączkowe są dłuższe niż 28 dni to nawet na więcej niż 3 dni przed spodziewaną miesiączką.

Lekarze odradzają jednak tak wczesne wykonywanie testów ciążowych ponieważ w tym okresie poziom hCG może być niższy niż czułość testu ciążowego oraz ciąża może ulec naturalnemu poronieniu (dzieje się tak w co najmniej 50% przypadków) przed dniem rozpoczęcia miesiączki.

Jeżeli test ciążowy będzie negatywny (ujemny) czyli jedna kreska na teście ciążowym, a mimo tego wciąż nie ma miesiączki, to trzeba test ciążowy powtórzyć za parę dni.

Jeżeli test ciążowy będzie pozytywny (dodatni) czyli dwie kreski na teście ciążowym, to należy umówić się na wizytę u ginekologa, aby potwierdzić ciążę. Lekarz potwierdzi ciążę i otoczy kobietę właściwą opieką medyczną.

Zdarza się, że w okresie spodziewanej miesiączki wystąpi krwawienie, które z miesiączką nie ma nic wspólnego. Przyczyną krwawienia może być wtedy zagnieżdżenie się zarodka i złuszczanie się błony śluzowej macicy, czyli ciąża.

Jak zrobić test ciążowy?


Wykonanie testu ciążowego jest bardzo proste. Aby prawidłowo wykonać test ciążowy należy zapoznać się z zamieszczoną do testu ciążowego ulotką, w której można znaleźć informacje typu: jak wykonać dany test ciążowy, jaka ilość moczu będzie potrzebna do badania, o jakiej porze dnia go wykonać, po jakim czasie odczytać wynik testu ciążowego.

Test ciążowy paskowy


Test ciążowy paskowy ma postać wąskiego papierowego paska. Przed wykonaniem testu ciążowego paskowego należy zebrać niewielką ilość moczu do czystego i suchego naczynia. Niektóre testy paskowe zawierają pojemniczek. Jeżeli mocz wyraźnie zawiera osad, to powinien być on odstawiony do czasu opadnięcia osadu. Następnie pasek testowy należy zanurzyć odpowiednią częścią (według podanej informacji w instrukcji) w naczyniu z moczem zwykle na 10-15 sekund. Po upływie tego czasu pasek położyć na czystej poziomej powierzchni.

Wynik testu ciążowego można odczytać po kilku minutach (dokładny czas podany jest w instrukcji ulotki załączonej do testu ciążowego) od momentu zanurzenia paska testowego w moczu.

Wynik dodatni testu ciążowego czyli oznaczający prawdopodobnie ciążę objawia się na pasku w postaci dwóch wyraźnych linii.

Wynik ujemny testu ciążowego czyli oznaczający prawdopodobnie brak ciąży to jedna linia na pasku w strefie podanej w instrukcji. Jeżeli wynik jest negatywny, a miesiączka nadal się opóźnia, to należy się z tą sprawą zgłosić do lekarza.

Wynik niejednoznaczny testu ciążowego występuje wtedy, gdy nie pojawia się żadna z linii lub pojawia się tylko linia, która według instrukcji nie oznacza wyniku ujemnego. W takim przypadku badanie należy powtórzyć. Prawdopodobnie test został nieprawidłowo wykonany.

Test ciążowy strumieniowy


Test ciążowy strumieniowy przypomina flamaster. Na początku należy ściągnąć nasadkę z paska absorpcyjnego do absorpcji moczu. Nie wolno dotknąć paska absorpcyjnego. Test należy trzymać za uchwyt, ale tak aby było widoczne okno testowe.

Pasek absorpcyjny na kilka sekund należy zanurzyć w strumieniu moczu. Można też mocz zebrać do suchego, czystego pojemnika i w nim zanurzyć 2/3 wspomnianego wcześniej paska na 10 sekund. Po wykonaniu tego zabiegu nasadkę z powrotem nakładamy na pasek absorpcyjny i kładziemy test na płaskiej powierzchni, ale w taki sposób, aby było widoczne pole testowe.

Po 5 minutach można odczytać wynik. Wyniki odczytuje się w taki sam sposób jak przy wykonywaniu testu paskowego. Dwie kreski oznaczają ciążę.

Test ciążowy płytkowy


Test ciążowy płytkowy to plastikowa płytka z otworem na próbkę moczu. Przed wykonaniem testu płytkowego należy pobrać próbkę moczu do suchego i czystego pojemniczka (niektóre testy mają załączone do testu takie pojemniczki). Następnym krokiem jest umieszczenie za pomocą pipetki (dołączonej do testu) kilku kropel moczu w okienku na płytce testu płytkowego.

Po kilku minutach (dokładny czas określony jest w instrukcji testu) można odczytać wynik testu. Pojawienie się dwóch barwnych kresek oznacza ciążę. Brak pasków to test wadliwy, a jeden pasek oznacza brak ciąży.

Po kilku minutach (dokładny czas określony jest w instrukcji testu) można odczytać wynik testu. Pojawienie się dwóch barwnych kresek oznacza ciążę. Brak pasków to test wadliwy, a jeden pasek oznacza brak ciąży.

Jaka jest wiarygodność testów ciążowych?


Wiarygodność testów ciążowych (domowych testów ciążowych z moczu) ocenia się na powyżej 95 %. Dzięki testom ciążowym można stwierdzić ciążę w czasie spodziewanej miesiączki. Bardziej pewny wynik testu ciążowego można jednak uzyskać dopiero po 1 do 3 dni po przewidywanym terminie miesiączki.

Może się zdarzyć, że wynik testu ciążowego jest ujemny, a mimo tego kobieta jest w ciąży oraz zdarza się, ale rzadziej, że wynik testu ciążowego jest dodatni, a kobieta nie jest w ciąży.

Jeżeli test ciążowy wykaże wynik pozytywny (dodatni) czyli dwie kreski na teście ciążowym to kobieta powinna jak najszybciej udać się do ginekologa. Lekarz za pomocą badania USG sprawdzi wynik testu ciążowego. Badanie USG pozwala rozpoznać ciążę najwcześniej w piątym tygodniu ciąży.


Zobacz inne artykuły związane z ciążą

Wróć do spisu treści