ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Seks w ciąży

Seks w ciąży przebiegającej prawidłowo jest bezpieczny. Przeciwwskazania do seksu w ciąży to ciąża z powikłaniami i zagrożona. Współżycie w czasie ciąży należy omówić ze swoim lekarzem ginekologiem.   

Czy seks w ciąży jest bezpieczny dla dziecka?


Seks w ciąży jest bezpieczny dla dziecka (o ile nie ma przeciwwskazań) ponieważ dziecko znajduje się wewnątrz macicy w worku owodniowym, który go zabezpiecza i dlatego nic mu się nie stanie podczas stosunku płciowego. Orgazm powoduje skurcze macicy, ale nie doprowadzi on do poronienia (nie dotyczy to ciąży zagrożonej). Skurcze macicy mogą być dla dziecka bardzo przyjemne, ponieważ wprawiają go w kołysanie. Przed bakteriami dziecko chronią błony płodowe i wody płodowe.

Przeciwwskazania do seksu w ciąży


Seks w ciąży nie jest wskazany w przypadku, gdy:
 • pojawiło się krwawienie z pochwy niewiadomego pochodzenia
 • występuje pieczenie, swędzenie w pochwie lub na bieliźnie pojawi się biała, bądź zielonkawa wydzielina przypominająca swoją konsystencją twaróg - może to być zakażenie grzybicze
 • ujście szyjki macicy jest za wcześnie rozwarte lub szyjka jest skrócona
 • występuje łożysko przodujące, czyli niewłaściwie jego ułożenie
 • miały miejsce poronienia
 • kobieta już urodziła przedwcześnie dziecko

W przypadku gdy:
 • w trakcie stosunku lub po nim występuje ból
 • po stosunku wystąpiło krwawienie

należy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa.

Spadek zainteresowania seksem na początku ciąży


Często na początku ciąży dochodzi do spadku zainteresowania seksem. Brak ochoty na seks w ciąży wiąże się ze strachem o prawidłowy przebieg ciąży oraz typowymi w tym okresie dolegliwościami ciążowymi typu: nudności, wymioty.


Część kobiet w ciąży jest zbyt zmęczona by mieć jeszcze siłę na dodatkowy wysiłek fizyczny. Ponadto w pierwszych miesiącach ciąży kobietom może dokuczać suchość pochwy.

Podczas ciąży ojciec dziecka powinien być szczególnie cierpliwy i czuły dla swojej kobiety, zwłaszcza na początku ciąży kiedy kobieta jest bardzo wrażliwa na punkcie swojego ciała.

Niektórzy mężczyźni boją się, że seks spowoduje jakieś problemy z dzieckiem czy matką dziecka i nie mają żadnej przyjemności z seksu czy wręcz nie chcą współżyć.


Wzrost zainteresowania seksem w ciąży


Wiele kobiet podczas ciąży odczuwa zwiększoną ochotę na seks, a zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży. Na skutek podwyższonego poziomu estrogenów i progesteronu organizm kobiety ciężarnej znajduje się w fazie okołoowulacyjnej. Hormony wpływają na uwrażliwienie ciała kobiecego na dotyk mężczyzny. Dlatego też powiększają się potrzeby seksualne kobiety. Nie dość, że ciągle jest ochota na seks to jeszcze na dodatek przeżycia seksualne są bardzo intensywne. Seks w ciąży może sprawiać większą satysfakcję niż przed ciążą.

W drugim trymestrze ciąży seks sprawia też frajdę mężczyźnie dzięki wyglądowi kobiety: pełne biodra, zaokrąglający się brzuszek, większe piersi.

Jak bezpiecznie uprawiać seks w ciąży?


Podczas stosunku seksualnego w ciąży należy pamiętać o odpowiedniej pozycji seksualnej czyli bezpiecznej i wygodnej, w której partner nie będzie uciskał brzucha i piersi kobiety.

Bezpieczne pozycje do seksu w ciąży:

 • pozycja siedząca, polegająca na tym, że kobieta siedzi na kolanach mężczyzny twarzą zwróconą w jego kierunku
 • pozycja właściwie klasyczna – kobieta leży na plecach, na wysokości bioder obejmuje mężczyznę nogami, a mężczyzna klęczy podpierając się przy tym rękami
 • pozycja na boku – mężczyzna leży na boku, a kobieta przerzuca nogi przez biodro mężczyzny jednocześnie leżąc na boku
 • mężczyzna leży na plecach, a kobieta na nim siedzi i wspiera się wyprostowanymi ramionami o łóżko. Pozycja uwielbiana przez wielu mężczyzn, gdyż mogą patrzeć bez przeszkód na biust swojej kobiety.

Seks w ciąży może być formą wysiłku fizycznego. Współżycie ćwiczy mięśnie dna macicy i mięśnie macicy jeżeli dochodzi do orgazmu. Ponadto seks pomaga się zrelaksować i zapomnieć o lękach jakie mogą towarzyszyć ciąży.

Seks w zaawansowanej ciąży


W zaawansowanej ciąży należy unikać zbyt długiego współżycia seksualnego.

Bezpieczna pozycja seksualna w zaawansowanej ciąży:
kobieta leży na boku z podkurczonymi nogami, a za jej plecami mężczyzna też leży na boku.

Seks przed porodem, czyli po 38-39 tygodniu ciąży, może przyspieszyć i doprowadzić do porodu.

Przeciwwskazania do seksu w zaawansowanej ciąży


Seks w zaawansowanej ciąży nie jest wskazany
, gdy:
 • wcześniejsza ciąża zakończyła się przedwczesnym porodem
 • występuje ciąża mnoga
 • kobieta ma nadciśnienie tętnicze
 • występuje łożysko przodujące

Zobacz inne artykuły związane z ciążą

Wróć do spisu treści