ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży trwa 13 tygodni i charakteryzuje się gwałtownym wzrostem i rozwojem dziecka. Dwie kreski na teście ciążowym to początek zmian w ciele kobiety oraz emocji i dolegliwości ciążowych.

4 dni po zapłodnieniu, zapłodniona komórka jajowa
zygota przekształca się w morulę, która po następnych paru dniach jako blastocysta zagnieżdża się w jamie macicy w procesie implantacji.
Z blastocysty powstaje zarodek, łożysko i worek owodniowy. Zarodek intensywnie rośnie i rozwija się, aby po 8 tygodniach stać się płodem, który pod koniec pierwszego trymestru będzie swym wyglądem przypominać człowieka.


Dla kobiety ciąża oznacza ogromne zmiany. Od dwóch kresek na teście ciążowym rozpocznie się szczególna dbałość o swoje i dziecka zdrowie poprzez zdrowe odżywianie, zażywanie kwasu foliowego, unikanie stresujących sytuacji, ograniczenie spożywania kofeiny, palenia papierosów i picia alkoholu.

Dieta w ciąży oraz różne używki podczas ciąży mają wpływ na przebieg i rozwój ciąży.

Pierwszy trymestr ciąży to czas szczególny dla kobiety, ale też może być uciążliwy ze względu na dolegliwości ciążowe związane z hormonami, które teraz przejmą kontrolę nad kobiecym ciałem. Huśtawka nastrojów, nudności, wymioty, zaparcia są najbardziej charakterystycznymi dolegliwościami ciążowymi dla pierwszego trymestru ciąży.

Pamiętaj, rozwój dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży może się różnić ponieważ każda ciąża jest inna, a informacje tutaj zawarte służą jedynie orientacji jak przebiega ciąża.


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Pierwszego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści