ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Pierwsze badanie USG w ciąży

Pierwsze badanie USG w ciąży wykonywane jest w celu potwierdzenia ciąży. Pozytywny wynik testu ciążowego to powód wykonania pierwszego badania USG w ciąży.

Kiedy należy wykonać pierwsze badanie USG w ciąży?


Pierwsze badanie USG w ciąży, według lekarzy specjalistów, powinno być wykonane pod koniec pierwszego trymestru ciąży, miedzy 11 a 14 tygodniem ciąży, bo im później wykona się pierwsze badanie USG w ciąży, tym więcej można dostrzec szczegółów na obrazie USG, a tym samym dokładniej określić stan rozwoju płodu.

Najczęściej jednak to pierwsze badanie USG w trakcie ciąży wykonywane jest już około 5-6 tygodnia ciąży, gdy kobieta po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego chce u ginekologa potwierdzić ciążę.


Lekarze ginekolodzy zalecają jednak wykonać pierwsze badanie USG nie wcześniej niż od 7 tygodnia ciąży, ponieważ dopiero wtedy można zobaczyć czy bije serce płodu.

Jak wygląda pierwsze badanie USG w ciąży?


Pierwsze badanie USG w ciąży wygląda właściwie tak samo jak standardowe badanie USG, czyli jest wykonywane jako USG dopochwowe. Przed badaniem USG należy opróżnić pęcherz moczowy. Do pochwy kobiety lekarz ginekolog wprowadza głowicę dopochwową i na ekranie monitora USG pojawia się obraz wnętrza macicy kobiety, który umożliwia wykluczenie lub potwierdzenie ciąży.

Co umożliwia pierwsze badanie USG w ciąży?


Pierwsze badanie USG w ciąży, po potwierdzeniu ciąży, umożliwia ustalenie czy rozwój ciąży przebiega prawidłowo poprzez:
  • wykluczenie ciąży obumarłej
  • wykluczenie pustego jaja płodowego
  • potwierdzenie prawidłowej lokalizacji ciąży
  • ocenę stanu kosmówki
  • ocenę stanu macicy i jajników
  • ustalenie wieku ciążowego

Pierwsze badanie USG w ciąży jest dla kobiety ogromnym przeżyciem, gdyż obraz widoczny na monitorze USG potwierdza - jestem w ciąży!


Zobacz inne artykuły związane z ciążą

Wróć do spisu treści