ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Męskie hormony płciowe

Męskie hormony płciowe to androgeny z grupy steroidów. Są to: testosteron, dehydroepiandrosteron i androstendion oraz androsteron będący produktem przemiany testosteronu. Androgeny wytwarzane są w jądrach. Androgeny mają wpływ na rozwój i pracę męskich narządów rozrodczych a także na powstawanie wtórnych cech płciowych np. zarost, męską budowę ciała oraz wpływają na przemianę materii.

Testosteron jest najważniejszym steroidowym męskim hormonem płciowym. Testosteron ma wpływ na tworzenie nasienia, na sprawność umysłu, na
wzrost mięśni, głęboki głos. Produkcja testosteronu regulowana jest przez przysadkę mózgową i podwzgórze, a szczególnie przez hormon przysadkowy o nazwie LH (lutropinę, gonadotropinę).

Jądra mężczyzny produkują dziennie ok. 4-7 mg testosteronu. Do około 30 roku życia utrzymuje się wysoki poziom testosteronu. O tym jak szybko spada poziom testosteronu decyduje zdrowy tryb odżywiania, stan zdrowia. Palenie papierosów, długotrwały stres
i picie alkoholu może mieć wpływ na obniżenie poziomu testosteronu.

Niski poziomu testosteronu to: nabieranie kobiecych kształtów, zmniejszanie się jąder, spadek lub całkowity zanik zainteresowania seksem.

Nadmiar testosteronu obniża odporność organizmu mężczyzny.

Najwyższy poziom testosteronu mężczyzna ma między 8 a 12 godziną. Rozpiera go wtedy energia i ma ogromną chęć na seks.

Norma testosteronu: 6,04 - 29,30 nmol/l.


Zobacz inne artykuły z działu - Płodność mężczyzny

Wróć do spisu treści