ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży to gwałtowny przyrost wagi dziecka, wzrost, dalszy rozwój narządów i duża aktywność dziecka. Drugi trymestr ciąży jest najlepszym okresem w ciąży.

Drugi trymestr ciąży trwa 13 tygodni i charakteryzuje się szybkim rozwojem i wzrostem dziecka oraz jego wzmożoną ruchliwością. Dziecko ćwiczy swoje mięśnie poprzez: kopnięcia, wyginanie się, obracanie, zabawę nóżkami i rączkami, ssanie kciuka oraz paluszków.


To czas, kiedy dziecko zaczyna słyszeć i rozpoznawać głos mamy. Na główce dziecka rosną włoski, na powiekach pojawiają się rzęsy, a nad oczami brwi. Pod koniec drugiego trymestru dziecko przypomina już noworodka.

W drugim trymestrze ciąży kobieta będzie odczuwać ruchy swojego dziecka: na początku drugiego trymestru ledwo wyczuwalne, które pod koniec drugiego trymestru mogą nawet sprawiać ból za sprawą mocnych kopnięć dziecka.

Drugi trymestr ciąży to najczęściej najprzyjemniejszy trymestr w ciąży, gdyż dolegliwości ciążowe charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży powinny już minąć, choć nie u wszystkich kobiet. Ponadto kobieta nie ma jeszcze co dźwigać, bo ma mały brzuszek.

Jeżeli nie ma przeciwwskazań to drugi trymestr ciąży jest najlepszym okresem czasu na podróże w ciąży, gdyż minął pierwszy trymestr ciąży, w którym organizm kobiety przystosowywał się do ciąży. Ponadto w pierwszym trymestrze ciąży występuje najwięcej poronień, a w trzecim trymestrze może wystąpić przedwczesny poród.

Zwykle drugi trymestr ciąży to czas kiedy kobieta ma ogromny apetyt na seks. Seks w ciąży nie wyrządzi krzywdy dziecku, pod warunkiem, że lekarz ginekolog nie widzi medycznych przeciwwskazań.

Pamiętaj, rozwój dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży może się różnić ponieważ każda ciąża jest inna, a informacje tutaj zawarte służą jedynie orientacji jak przebiega ciąża.


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Drugiego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści