ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Co to jest niepłodność?

Co to jest niepłodność? Niepłodność to niemożność zajścia w ciążę przez rok przy regularnym współżyciu bez antykoncepcji. Niepłodność to nie bezpłodność. Bezpłodność to trwała nieodwracalna niemożność posiadania dzieci, natomiast niepłodność można leczyć.

Problemy z zajściem w ciążę


Problemy z zajściem w ciążę ma około 20% par w Polsce. Problem niepłodności uważany jest obecnie za chorobę społeczną.

Zanieczyszczenie środowiska, mało aktywny, siedzący i stresujący tryb życia, zbyt dużo pracy i mało odpoczynku, niezdrowe odżywianie to czynniki mające negatywny wpływ na jakość i ilość nasienia oraz na jakość komórek jajowych. Dlatego też dzisiaj mężczyźni mają około 2 razy mniej plemników w nasieniu niż ich przodkowie.

W dzisiejszych czasach pary odkładają na nieokreśloną przyszłość zachodzenie w ciążę, co skutkuje później problemami z zajściem w ciążę. Wraz z wiekiem kobiety zmniejszają się jej zdolności rozrodcze i maleje szansa na zajście w ciążę, zwłaszcza po 35 roku życia.


Najlepszy wiek do zachodzenia w ciążę to 20-30 lat. Ciąża po 35 roku życia wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia powikłań zarówno u matki jak i dziecka.

Jeżeli pary nie mają problemów zdrowotnych i prowadzą zdrowy tryb życia to około 80-90% kobiet w tych związkach powinno zajść w ciążę w ciągu pierwszego roku starań o dziecko.

Diagnozowanie i leczenie niepłodności


Po roku nieudanych prób zajścia w ciążę przez kobietę poniżej 35 roku życia należy udać się do ginekologa. Kobiety, które decydują się na zajście w ciążę po 35 roku życia już po 6 miesiącach nieudanych prób zajścia w ciążę nie powinny zwlekać z wizytą u lekarza ginekologa.

Diagnozowanie i leczenie niepłodności powinno dotyczyć obojga partnerów ponieważ przyczyna niepłodności może leżeć zarówno po stronie mężczyzny, jak i kobiety.

Po szczegółowym wywiadzie i wykonaniu USG lekarz ginekolog zleci wykonanie kobiecie różnorodnych badań, głównie badań hormonalnych, które pozwolą ustalić przyczyny niemożności zajścia w ciążę. Mężczyzna powinien poddać się badaniu nasienia, które jest testem płodności męskiej.

Aby wykonać te badania nie trzeba czekać roku, można je wykonać dużo wcześniej, najlepiej zanim para zacznie starania o dziecko.

Przyczyny niepłodności


Przyczyny problemów z zajściem w ciążę
dotyczą w około 40% kobiet i w około 40% mężczyzn, a w 20% przypadkach niepłodności nie da się określić przyczyny niepłodności.

Przyczyny niepłodności
mogą być spowodowane:
czynnikiem żeńskim: zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów, endometrioza, zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia, mięśniaki macicy, wady macicy, zrosty pooperacyjne
czynnikiem męskim: żylaki powrózka nasiennego, niezstąpione jądra, urazy jąder, obniżone parametry nasienia, przebyte choroby układu rozrodczego
nieustaloną przyczyną niepłodności czyli tzw. niepłodność idiopatyczna. Możliwe przyczyny występowania niepłodności idiopatycznej: depresja, zaburzenia dojrzewania pęcherzyka, niewłaściwa perystaltyka jajowodów, niewłaściwe ukrwienie macicy.


Zobacz inne artykuły z działu - Niepłodność

Wróć do spisu treści