7 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży to szybki wzrost zarodka oraz dalszy jego rozwój. Za pomocą USG można zobaczyć zarodek, wykluczyć ciążę pozamaciczną oraz określić wiek ciąży.
Rozwój dziecka w 7 tygodniu ciąży
W 7 tygodniu ciąży zarodek bardzo szybko rośnie – do 1 milimetra dziennie. Wielkość zarodka można przyrównać do wielkości ziarenka fasoli. Rosną głowa i mózg. Wykształca się jama nosowa i ustna. W miejscach gdzie będą oczy zaczynają się rozwijać powieki.
Serce, trzustka, wątroba, wyrostek robaczkowy i nerki znajdują się już na swoich miejscach, ale wciąż się rozwijają. Serce składa się z 4 części i uderza 150 razy na minutę, czyli bije 2 razy szybciej od serca dorosłego człowieka. Powstają kości oraz mięśnie. Zaczynają też powstawać gruczoły płciowe.
Przez pępowinę organizm matki przekazuje dziecku tlen oraz niezbędne składniki odżywcze.
Zarodek zaczyna się delikatnie poruszać. Ruchy te nie będą odczuwalne przez matkę.
Wygląd dziecka w 7 tygodniu ciąży
W siódmym tygodniu ciąży i kolejnych tygodniach ciąży zarodek zmieni nieco kształt i upodobni się bardziej do człowieka. Zarodek ma bardzo dużą głowę w stosunku do reszty ciała i kończyny zaczynające przypominać ręce i nogi. Zarodek osiąga długość około 9 mm od czubka głowy do pośladków.
Objawy w 7 tygodniu ciąży
Rano nadal mogą pojawiać się nudności. Ciągle dokuczają bolące piersi, zmęczenie i częste wizyty w toalecie. Częste wizyty w toalecie to efekt nacisku rosnącej macicy na pęcherz moczowy. Mogą występować również zaparcia. Mimo wciąż rosnącej macicy wygląd brzucha kobiety w ogóle się nie zmienił.
Zalecenia w 7 tygodniu ciąży
W 7 lub w 8 tygodniu ciąży wskazana jest pierwsza wizyta u lekarza ginekologa. Podczas wizyty wykonywane jest pierwsze badanie USG w ciąży mające na celu stwierdzenie ciąży, wykluczenie ciąży pozamacicznej i określenie wieku ciąży.
Zobacz także kolejny: 8 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci