ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

5 tydzień ciąży to początek powstawania układu nerwowego, łożyska i worka owodniowego. Worek owodniowy napełni się płynem owodniowym, który będzie umożliwiał rozwój dziecka i zapewni mu ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Rozwój dziecka w 5 tygodniu ciąży


W piątym tygodniu ciąży rozwija się łożysko, które wraz z powstającą pępowiną dostarcza zarodkowi składniki odżywcze z organizmu kobiety.


Wykształceniu uległy zawiązki niektórych narządów i niewielkie naczynia krwionośne. Zaczął powstawać układ nerwowy, a szczególnie mózg i rdzeń kręgowy.

Wygląd dziecka w 5 tygodniu ciąży


W piątym tygodniu ciąży zarodek ma kształt litery c i wyraźnie zaznaczoną głowę w stosunku do reszty ciała. Ogonkiem zaczepiony jest do tworzącego się łożyska. Zarodek osiąga długość około 2-3 mm.

Objawy w 5 tygodniu ciąży


W piątym tygodniu ciąży kobieta może zacząć doświadczać wahań nastrojów. Ciągła huśtawka nastrojów jest bardzo męcząca. Winę za ten stan ponoszą głównie hormony: estrogeny i progesteron. Poza tym sama świadomość powstającego w łonie życia może powodować różne nastroje: od przygnębienia, niepewności po ogromną radość, szczęście.

W 5 tygodniu ciąży kobieta może odczuwać większe niż zwykle zmęczenie oraz senność. Może też częściej korzystać z toalety z powodu ucisku rosnącej macicy na pęcherz moczowy i niestety też mdłości.

Piersi mogą być powiększone z powodu gromadzenia przez organizm wody. Może występować większa wrażliwość piersi na dotyk, mogą pobolewać i wyglądać zupełnie inaczej: otoczka brodawki jest wyraźnie ciemniejsza i obrzmiała. Zmiany w wyglądzie i wrażliwości piersi wynikają ze wzrostu stężenia hormonów estrogenów odpowiedzialnych za rozwój gruczołów mlecznych.

Wiele kobiet odczuwa w tym okresie metaliczny posmak w ustach lub zmienia się im wrażliwość na zapachy lub smaki. Może pojawić się nadmierny apetyt lub brak apetytu.

W pierwszych tygodniach ciąży może pojawić się trądzik na twarzy.


Zobacz także kolejny: 6 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Pierwszego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści