4 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży to okres spodziewanej miesiączki, zamiast której może pojawić się plamienie będące objawem zagnieżdżenia się komórki jajowej w błonie śluzowej macicy.
Kobiety często mylą to plamienie z miesiączką ponieważ plamieniu towarzyszą takie same objawy jak podczas miesiączki. W przypadku braku miesiączki ciążę można potwierdzić za pomocą testu ciążowego.
Hormon hCG to gonadotropina kosmówkowa mająca za zadanie pobudzanie ciałka żółtego do produkcji hormonu progesteronu niezbędnego do utrzymania ciąży do czasu wykształcenia się łożyska.
Hormon hCG to gonadotropina kosmówkowa mająca za zadanie pobudzanie ciałka żółtego do produkcji hormonu progesteronu niezbędnego do utrzymania ciąży do czasu wykształcenia się łożyska.
Rozwój zarodka
Komórki zarodka tworzą 3 warstwy komórek:
- zewnętrzna warstwa komórek zarodka, z której powstanie mózg, układ nerwowy, skóra, paznokcie, włosy i zęby dziecka
- środkowa warstwa komórek zarodka, z której rozwinie się serce, szkielet, kości, narządy rozrodcze, nerki, mięśnie, naczynia krwionośne i limfatyczne dziecka
- wewnętrzna warstwa komórek zarodka, z której powstaną płuca, wątroba, układ pokarmowy, pęcherz moczowy dziecka.
W czwartym tygodniu ciąży zaczyna tworzyć się łożysko. Łożysko to organ, który połączy krwioobieg kobiety z dzieckiem. Łożysko przyczepia się do ściany macicy w miejscu gdzie zagnieździł się zarodek. Z jednej strony łożyska zaczyna powstawać pępowina.
Wygląd dziecka w 4 tygodniu ciąży
W czwartym tygodniu ciąży komórki zarodka zmieniają swój okrągły kształt na bardziej wydłużony. Zewnętrzne komórki zarodka mają wypustki łączące zarodek z krwioobiegiem matki. Każda komórka zarodka zawiera 46 chromosomów, które pochodzą od rodziców. Wraz z końcem czwartego tygodnia ciąży zarodek mierzy około 0,2-0,3 mm.
Objawy w 4 tygodniu ciąży
W czwartym tygodniu ciąży macica zaczyna się powiększać oraz staje się bardziej miękka. W swoim wyglądzie kobieta nie zauważy żadnych zmian świadczących o ciąży. Jedynie piersi mogą być obrzmiałe i bolesne. Może pojawić się rozdrażnienie, brak koncentracji, powiększenie masy ciała, napięcie podbrzusza. Jest to wynik wzrastającego poziomu progesteronu.
Zalecenia dla kobiet w ciąży
Od momentu potwierdzenia ciąży przy pomocy powyższych testów warto zażywać kwas foliowy. Kobieta planująca zajście w ciążę powinna zacząć zażywać kwas foliowy dużo wcześniej, najlepiej już przez 2 miesiące przed zajściem w ciążę.
Od momentu potwierdzenia ciąży kobieta powinna:
- bardzo dbać o siebie: wypoczynek, spokój, spacery
- zażywać kwas foliowy
- unikać kontaktów z osobami przeziębionymi, chorymi na choroby zakaźne
- unikać leczenia na własną rękę
- nie pić alkoholu
- unikać kofeiny
- rzucić palenie papierosów
- zażywać lekarstwa tylko pod kontrolą lekarza
- zdrowo się odżywiać unikając żywności wysoko przetworzonej, z konserwantami, sztucznymi barwnikami
- unikać spożywania surowych jaj oraz potraw zawierających surowe jaja
- unikać spożywania serów pleśniowych
- bardzo dokładnie myć owoce i warzywa
W ciąży nie wolno wykonywać prześwietleń rentgenowskich oraz tomografii komputerowej.
Zobacz także kolejny: 5 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci