37 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży – dziecko przygotowuje się do ssania piersi i samodzielnego oddychania. W 37 tygodniu ciąży relaksyna rozluźnia stawy, aby ułatwić poród.
Rozwój dziecka w 37 tygodniu ciąży
Rozwój dziecka jest niemal zakończony.
Dziecko nadal rośnie i odkłada pod skórą tkankę tłuszczową. Ilość odkładanej tkanki tłuszczowej to aż do 28 g dziennie.
Dziecko przygotowuje się do samodzielnego oddychania poprzez intensywne ruchy oddechowe i ssania piersi poprzez ssanie kciuka i paluszków.
W 37 tygodniu ciąży jądra chłopca zstępują do moszny. Zdarza się, że ten proces nie nastąpi do porodu i wtedy może być konieczny zabieg, najczęściej przed ukończeniem 2 roku życia przez dziecko.
Paznokcie u paluszków rączek i nóżek są coraz dłuższe. Może się okazać, że niedługo po porodzie trzeba będzie je obciąć.
Płyn owodniowy jest mętny od mazi płodowej, która została złuszczona przez skórę dziecka w poprzednich tygodniach.
Łożysko zaczyna się starzeć, czyli z miękkiego przeobraża się w twarde. W ten sposób przygotowuje dziecko do samodzielności.
Wygląd dziecka w 37 tygodniu ciąży
W 37 tygodniu ciąży dziecko ma około 35 cm długości, a waży około 3 kg.
Objawy w 37 tygodniu ciąży
W 37 tygodniu ciąży może zacząć być wydzielana zwiększona ilość relaksyny. Relaksyna to hormon ciążowy, który pod koniec ciąży rozluźnia stawy, zmniejsza skurcze macicy, ułatwia rozciąganie szyjki macicy podczas porodu. Rozluźnienie stawów powiększa kanał rodny ułatwiając narodziny dziecka.
Skóra na brzuchu jest bardzo rozciągnięta, przez co jej świąd jest bardzo dokuczliwy.
U większości kobiet występuje obecnie obrzęk, szczególnie na rękach i stopach, czasem na brzuchu i twarzy. W ten sposób organizm kobiety w ciąży zatrzymuje wodę.
Emocje związane ze zbliżającym się porodem i momentem przyjścia na świat dziecka oraz zbliżającym się macierzyństwem są ogromne: podekscytowanie, niecierpliwość, a innym razem strach. Wiele kobiet sprawdza w tym czasie, czy ma wszystko co potrzebne będzie dziecku.
Zalecenia w 37 tygodniu ciąży
W związku ze zbliżającym się długo wyczekiwanym porodem i możliwą dużą utratą krwi w czasie porodu należy jeść dużo produktów bogatych w żelazo: jajka, ryby, drób, czerwone mięso, ciemnozielone warzywa liściaste, natka pietruszki, suszone śliwki, rodzynki, migdały, figi, herbata z pokrzywy, fasola, soczewica, ciecierzyca, pestki dyni, otręby.
Przyswajanie żelaza można zwiększyć jedząc jednocześnie pokarmy bogate w witaminę C: czarna porzeczka, brukselka, kapusta surowa oraz kiszona, kalafior, brokuły, natka pietruszki, zielony groszek, pomidory, papryka, truskawki, maliny, jeżyny, cytryny, kiwi, borówki, owoce cytrusowe.
Kobiety planujące karmić dziecko piersią powinny wybrać sobie teraz biustonosz, który ułatwi im karmienie piersią.
Zobacz także kolejny: 38 tydzień ciąży i artykuły o porodzie