30 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży to dziecko w pozycji embrionalnej. W 30 tygodniu ciąży mogą pojawić się rozstępy. Na rozstępy w ciąży narażona jest skóra na: brzuchu, biodrach, pośladkach i piersiach.
Rozwój dziecka w 30 tygodniu ciąży
W 30 tygodniu ciąży organizm kobiety poprzez łożysko przekazał dziecku przeciwciała, które trochę uodpornią jego organizm na choroby. Poprzez karmienie piersią kobieta również przekazuje przeciwciała dziecku.
Szkielet dziecka jeszcze twardnieje. Mózg i płuca nadal się rozwijają.
Skóra dziecka jest już gładka, ale cały czas pokryta mazią płodową. Pod skórą z każdym tygodniem powiększa się tkanka tłuszczowa.
Dziecko ma wykształcony węch, dzięki któremu zapamiętuje zapachy, szczególnie zapach swojej mamy. Zapach ten rozpozna po narodzinach.
Dziecko ma coraz ciaśniej w worku owodniowym, dlatego też zajmuje pozycję embrionalną. Pozycja embrionalna to skrzyżowane rączki i podkurczone nóżki.
Dziecko może często ssać kciuk lub palce. W związku z czym może urodzić się z pęcherzykami na palcach od ssania.
Kobieta dotykając swój brzuch może wyczuć poszczególne części ciała ruszającego się w nim dziecka. Największa aktywność większości dzieci przypada na okolice północy. Nocna aktywność dziecka może się jeszcze długo utrzymywać po porodzie.
Szansa na przeżycie urodzonego dziecka w 30 tygodniu ciąży wynosi powyżej 95%.
Wygląd dziecka w 30 tygodniu ciąży
W 30 tygodniu ciąży dziecko ma około 27 cm długości, a waży około 1,4 kg.
Objawy w 30 tygodniu ciąży
Rozstępy w ciąży to dość częsta dolegliwość w ciąży. Na rozstępy w ciąży szczególnie podatne są: brzuch, biodra, pośladki oraz piersi. Skóra w tych miejscach powinna być szczególnie zadbana w przypadku, gdy mama kobiety ciężarnej też miała problemy z rozstępami.
Sposób na rozstępy w ciąży to nawilżanie skóry przez cały okres ciąży.
Nawilżanie uelastycznia skórę i staje się przez to mniej podatna na rozstępy. W sklepach i aptekach dostępne są też preparaty na rozstępy dla kobiet w ciąży.
Nadal może dokuczać swędząca skóra brzucha.
Powiększający się brzuszek (około 1 cm tygodniowo) powoduje, że kobieta jest coraz bardziej niezdarna. Pojawiają się problemy z wykonaniem zwykłych codziennych czynności, np. z wchodzeniem do wanny i z niej wychodzeniem.
Kobieta może odczuwać ciągłe zmęczenie: z powodu dużego brzuszka utrudniającego poruszanie się i spanie. Zmęczenia nie wolno ignorować. Jak tylko to jest możliwe to kobieta powinna odpoczywać.
Szybkie wykonywanie codziennych czynności męczy organizm kobiety w ciąży, pojawia się wtedy zadyszka, gdyż płuca muszą pobierać o 20% więcej tlenu niż przed ciążą ze względu na dziecko, więcej też muszą wydychać dwutlenku węgla.
Charakterystyczny dla tego okresu ciąży jest też brak energii.
Zalecenia w 30 tygodniu ciąży
Nie należy zapominać o ćwiczeniach mięśni Kegla, które polegają na zaciskaniu mięśni pochwy oraz odbytu na około 10 sekund. Regularnie wykonywane ćwiczenia mięśni Kegla pozwolą wzmocnić mięśnie dna miednicy i ułatwić w ten sposób poród.
Zobacz także kolejny: 31 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci