ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

27 tydzień ciąży to początek trzeciego trymestru ciąży. W 27 tygodniu ciąży gdyby wystąpił przedwczesny poród to wcześniak miałby szansę na przeżycie.

Rozwój dziecka w 27 tygodniu ciąży


Dziecko bardzo szybko rośnie i przybiera na wadze. Wygląda prawie tak samo jak w chwili porodu, jest tylko szczuplejsze i dużo mniejsze. Pod jego skórą cały czas powiększa się tkanka tłuszczowa, która zaczyna nabierać żółtej barwy, czyli takiej jak u dorosłego człowieka.

Narządy wewnętrzne i mięśnie rosną bez ustanku.

Mózg i płuca dziecka wciąż są jeszcze niedoskonałe. W związku z czym będą się nadal intensywnie rozwijały.

Kości zwiększają swoją objętość i nadal twardnieją.

W 27 tygodniu ciąży ruchy dziecka są bardzo silne, gdyż dziecko jest coraz większe i silniejsze. Ponadto dziecko może się jeszcze intensywnie poruszać w wodach płodowych.

Przez większość doby dziecko śpi. Pozostały czas dziecko wykorzystuje na smakowanie wód płodowych, intensywne poruszanie się i czasem na przyglądanie się swojemu otoczeniu. Dziecko zmruży oczy, gdy zostanie skierowane światło na brzuch.

Dziecko śpi wtedy, gdy kobieta porusza się. Poruszają się wtedy wody płodowe, które kołyszą dziecko do snu. Po ustaniu kołysania dziecko budzi się i zaczyna się jego aktywność.

Wygląd dziecka w 27 tygodniu ciąży


W 27 tygodniu ciąży dziecko ma około 24 cm długości, a waży około 1kg.

Objawy w 27 tygodniu ciąży


Dno macicy znajduje się około 7 cm nad pępkiem.

Piersi mogą zmienić swój wygląd
otoczka sutka będzie coraz ciemniejsza i dużo większa.

W związku z rozluźnieniem więzadeł stawowych kobieta w ciąży może być dużo mniej sprawniejsza niż przed ciążą. Ponadto brzuszek może zasłaniać widoczność nóg i dlatego mogą się zdarzać potknięcia. Ze względu na coraz większy brzuszek mogą pojawić się również problemy z siadaniem i wstawaniem.

Zalecenia w 27 tygodniu ciąży


W 27 tygodniu ciąży może już dojść do przedwczesnego porodu, którego objawami są bóle przypominające bóle miesiączkowe i krew z pochwy. Przy objawach przedwczesnego porodu kobieta ciężarna powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Dziecko urodzone między 27 a 37 tygodniem ciąży to wcześniak, który ma szansę na przeżycie dzięki inkubatorowi i innym urządzeniom podtrzymującym życie. W 27 tygodniu ciąży dziecko nie byłoby w stanie jeszcze samodzielnie przeżyć ze względu na brak możliwości samodzielnego oddychania i nie mogłoby się ogrzać ze względu na jeszcze niewielką tkankę tłuszczową. Ponadto układ pokarmowy nie jest jeszcze przystosowany do funkcjonowania poza organizmem matki.Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Trzeciego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści