ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

26 tydzień ciąży to odruch ssania kciuka lub palców widoczny na badaniu USG. W 26 tygodniu ciąży mogą pojawić się bóle okolic kręgosłupa i dolnej części pleców.

Rozwój dziecka w 26 tygodniu ciąży


Układ nerwowy dziecka nadal się rozwija, a szczególnie komórki, które odpowiadają za świadomość. Mózg powiększa się oraz doskonalą się te części mózgu, które są odpowiedzialne za umiejętność uczenia się i zapamiętywania.

Od tego tygodnia ciąży dziecko może zacząć odczuwać ból.

Kręgosłup dziecka cały czas przechodzi proces kostnienia, przez co staje się coraz silniejszy.

Odruch ssania kciuka lub palców może być teraz bardzo nasilony.

Od momentu otwarcia się dziurek w nosku dziecko wdycha oraz wydycha wody płodowe za pomocą noska. W ten sposób płuca zaczynają spełniać swoją funkcję.

Jeżeli oczy nie otwarły się w poprzednim tygodniu, to mogą się otworzyć właśnie teraz. Oczy nie mają jeszcze konkretnego koloru. Większość dzieci rodzi się z niebieskimi oczami. Właściwy kolor oczu ustala się dopiero parę tygodni po urodzeniu.

Skóra dziecka nie jest już tak bardzo cienka, bo nagromadziła się pod nią niewielka warstewka tkanki tłuszczowej.

Ruchy dziecka mogą sprawiać ból kobiecie, szczególnie pod żebrami, bo kopnięcia są coraz silniejsze.

Wygląd dziecka w 26 tygodniu ciąży


W 26 tygodniu ciąży dziecko ma około 23 cm długości, a waży około 850g.

Objawy w 26 tygodniu ciąży


Dno macicy znajduje się około 6 cm powyżej pępka.

Z powodu ciężaru brzucha kobieta może odczuwać bóle okolic kręgosłupa i dolnej części pleców. Ciężki brzuch powoduje zmianę położenia środka ciężkości ciała kobiety. Kobieta wygina się aby zrównoważyć zmianę środka ciężkości, a to z kolei powoduje bóle pleców.


Przy bólach kręgosłupa i pleców w ciąży wskazane jest noszenie wygodnego obuwia na płaskim obcasie.

Piersi są pełne. Może z nich wyciekać wydzielina koloru żółtego. Jest to siara
pierwszy pokarm.

Bardzo dokuczliwą dolegliwością ciążową jest ciągła potrzeba oddawania moczu. Nie wolno lekceważyć parcia na pęcherz i należy go opróżniać, gdy zajdzie taka potrzeba.

Zalecenia w 26 tygodniu ciąży


Śpiewanie dziecku jeszcze w ciąży rozwija jego półkule mózgowe. Dziecko najbardziej lubi głos matki, przy którym czuje się bezpieczne.

Hormony ciążowe zwiększają wydzielanie sebum czyli tłustawej wydzieliny pojawiającej się na skórze, która przez to skłonna jest do wyprysków. Ilości wytwarzanego sebum można zmniejszyć poprzez zdrowe odżywianie, z dużą ilością warzyw i owoców. Przy zwiększonym wydzielaniu sebum do zmywania twarzy można używać delikatnego płynu do zmywania twarzy oraz należy stosować krem do tłustej cery.Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Drugiego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści