ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

23 tydzień ciąży to wzrost ruchliwości dziecka. W 23 tygodniu ciąży tata dziecka może poczuć ruchy i bicie serca swojego dziecka, gdy przyłoży głowę do brzucha.

Rozwój dziecka w 23 tygodniu ciąży


Nadal rosną narządy wewnętrzne, mięśnie oraz kości dziecka.

Skóra dziecka jest nadal jakby na niego za duża. Meszek płodowy zwany lanugo na ciele dziecka zaczyna ciemnieć. Powiększa się ilość mazi płodowej, która ułatwia dziecku przyjście na świat.

Oczy dziecka nadal są zamknięte, ale bardzo aktywne.

Worek owodniowy zawiera obecnie już około pół litra płynu owodniowego.

Dziecko bardzo dużo się w nim porusza wykonując od 20 do 60 ruchów w pół godziny, o ile nie śpi, a spać może do 20 godzin na dobę. Nie można czuć jego wszystkich ruchów, ponieważ przez większość czasu dziecko śpi.

Wygląd dziecka w 23 tygodniu ciąży


W 23 tygodniu ciąży dziecko ma około 20 cm długości, a waży około 450 g. Wyglądem już bardzo przypomina noworodka.

Objawy w 23 tygodniu ciąży


Dno macicy znajduje się około 4 cm nad pępkiem. Powiększająca się macica uciska naczynia żylne w brzuchu co może sprzyjać zakrzepicy w nogach. W przypadku zaobserwowania objawów zakrzepicy w postaci zwiększającego się obrzęku i bólu oraz zaczerwienienia nogi należy natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem.

Macica może znów uciskać pęcherz moczowy co jest przyczyną częstego oddawania moczu w ciąży.

Kobiety w ciąży częściej niż zwykle mogą cierpieć na zapalenie dróg moczowych. Zapalenie dróg moczowych objawia się uczuciem pieczenia podczas oddawania moczu.

Zalecenia w 23 tygodniu ciąży


W drugim trymestrze ciąży kobiety mające zwykle suchą skórę zauważają jej jeszcze większe wysuszanie niż do tej pory. Przyczyną wysuszania skóry w ciąży jest zwiększony poziomu estrogenów we krwi.

Sposób na suchą skórę w ciąży: pić dużo wody, zamiast mydła używać delikatnych płynów do mycia twarzy oraz używać nawilżających kremów na noc.


Zobacz także kolejny: 24 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Drugiego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści