ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

14 tydzień ciąży rozpoczyna drugi trymestr ciąży. W 14 tygodniu ciąży dziecko intensywnie się porusza w pęcherzu płodowym zawierającym płyn owodniowy oraz ma już wykształcone narządy odpowiedzialne za wydawanie dźwięków.

Rozwój dziecka w 14 tygodniu ciąży


W 14 tygodniu ciąży dziecko ma wykształcone: krtań, przełyk, struny głosowe.

Szyja wydłuża się, a twarz dziecka subtelnieje i pojawiają się na niej brwi.

Powstają kubki smakowe, ale jeszcze nie potrafią spełniać swojej funkcji.

W pęcherzu płodowym dziecko ma bardzo dużo miejsca. Może się w nim cały czas poruszać i to bardzo chętnie robi. Ruch ma też pozytywny wpływ na rozwój mięśni i układu nerwowego.

Dziecko potrafi robić różne miny, marszcząc przy tym brwi, w związku z czym ciągle wykonuje jakieś grymasy twarzy.

W 14 tygodniu ciąży tarczyca zaczyna produkować hormony, a trzustka insulinę.

Zewnętrzne narządy płciowe są coraz bardziej rozwinięte. U dziewczynek jajniki przesuwają się w kierunku miednicy, a u chłopców powstaje gruczoł prostaty.

Łożysko nadal się rozwija, aby dostarczać dziecku niezbędnych substancji odżywczych, a także usuwać produkty przemiany materii.

Do 14 tygodnia ciąży dziecko pochłania płyn owodniowy przez skórę, a w kolejnych tygodniach zacznie go połykać i wydalać do worka owodniowego.

Płyn owodniowy zawiera: glukozę, fruktozę, aminokwasy, proteiny, mocznik, kwas mlekowy, kwas cytrynowy, sól, kwasy tłuszczowe i czysty mocz. Płyn owodniowy ma za zadanie utrzymywać stałą temperaturę w macicy i chronić dziecko.

Wygląd dziecka w 14 tygodniu ciąży


Dziecko jest coraz większe. W 14 tygodniu ciąży dziecko ma długość około 9-10 cm od czubka głowy do pośladków i waży około 28 g.

Objawy w 14 tygodniu ciąży


W 14 tygodniu ciąży uciążliwe dolegliwości ciążowe w postaci nudności i wymiotów powinny zanikać. Natomiast da się zauważyć większe zmęczenie i zwiększoną senność lub często bezsenność. Zaparcia mogą nadal występować.

Powiększają się żyły, co jest widoczne na ciele kobiety w postaci niebieskich linii.

W 14 tygodniu ciąży brzuszek może być jeszcze za mały na noszenie ubrań ciążowych, szczególnie jeśli jest to pierwsza ciąża. Nie ma się czym martwić jeżeli ciąża nie jest jeszcze widoczna w 14 tygodniu ciąży. Wielkość brzuszka ciążowego jest inna u każdej kobiety.

Zalecenia w 14 tygodniu ciąży


U niektórych kobiet w ciąży mogą występować bóle głowy. Należy wtedy pamiętać, aby nie zażywać lekarstw zawierających kwas acetylosalicylowy.

Najlepiej w kwestii wyboru odpowiedniego lekarstwa na ból głowy
poradzić się swojego lekarza, ponieważ będąc w ciąży nie należy zażywać lekarstw na własną rękę.


Zobacz także kolejny: 15 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Drugiego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści